Sucha karma dla psów – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Sucha karma dla psów – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Wielu właścicieli czworonogów uważa, że sucha karma dla psów to najlepsze pożywienie. Nie ma żadnych wad, za to mnóstwo zalet. Nic dziwnego, że taki rodzaj posiłku jest wręcz rozchwytywany. Zanim jednak sięgniesz po suchą karmę dla psów, to przyjrzyj się jej bliżej – sprawdź, które psy powinny dostawać ją w ramach swojej codziennej diety. 

Czy sucha karma dla psów jest zdrowa? 

Sucha karma dla psów może być zdrowa – pod warunkiem że jej skład jest dobrze zbilansowany i oparty na wysokiej jakości składnikach. Ogromne znaczenie ma to, czy karma dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Białko, tłuszcze, witaminy i minerały – właśnie tego potrzebuje Twój pies i to w odpowiednich proporcjach. Dobrej jakości sucha karma powinna być oparta na mięsie, które stanowi główne źródło białka, oraz zawierać zdrowe tłuszcze i minimalną ilość węglowodanów.

Warto wiedzieć, że granulki suchej karmy wspomagają higienę jamy ustnej psa, ponieważ ich twardość pomaga w mechanicznym usuwaniu płytki nazębnej. Dobra sucha karma zawiera również niezbędne kwasy tłuszczowe, które wspierają zdrowie skóry i sierści, oraz dodatki, takie jak probiotyki, które wspomagają zdrowie układu pokarmowego.

Jednak nie każda sucha karma jest zdrowa. Wybór niskiej jakości karm, które zawierają zbyt dużo zbóż, sztucznych dodatków, konserwantów lub niskiej jakości białek, może prowadzić do problemów zdrowotnych. Tanie karmy często mają zbyt dużo wypełniaczy. Jeśli szukasz zdrowej, suchej karmy, to w HauNow mamy kilka propozycji:

Jak produkowana jest sucha karma dla psów? 

Sucha karma dla psów jest produkowana poprzez proces zwany ekstruzją, który pozwala na zachowanie odpowiedniej formy, struktury i wartości odżywczych karmy. Produkcja rozpoczyna się od starannego dobrania surowców, czyli dokładnie mięsa, warzysz, tłuszczy i innych składników odżywczych. Następnie surowce są dokładnie mieszane, aby zapewnić równomierny rozkład składników w każdej porcji. Kolejnym etapem jest obróbka cieplna – mieszanka składników przechodzi przez specjalne maszyny, które pod wysoką temperaturą i ciśnieniem formują karmę w pożądany kształt, najczęściej granulki.

Proces ekstruzji nie tylko pomaga w uformowaniu karmy, ale również poprawia jej strawność, eliminując potencjalne szkodliwe mikroorganizmy i toksyny. Po uformowaniu granulek karma jest suszona, co obniża wilgotność i zapewnia jej długotrwałą świeżość. W końcowym etapie do karmy dodaje się substancje konserwujące, tłuszcze oraz witaminy, które zwiększają jej smakowitość i wartość odżywczą, a także pomagają zachować trwałość. W efekcie powstaje sucha karma, która jest łatwa do przechowywania, wygodna w podawaniu, a także dostarcza psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednio zbilansowanej formie.

Czego należy unikać w składzie suchej karmy dla psów? 

Jest kilka składników, których należy unikać w diecie psa. Mogą one znajdować się również w suchej karmie dla psów. Niestety negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie Twojego pupila. 

Niezdrowe węglowodany 

Przede wszystkim zwróć uwagę na ilość węglowodanów – zwłaszcza tych w postaci zbóż, a szczególnie pszenicy, kukurydzy czy soi. Obciążają one układ trawienny psa i prowadzą do problemów z trawieniem, w tym wzdęć, biegunek oraz nietolerancji pokarmowych. Zboża często zawierają gluten, który może wywoływać alergie i nietolerancje u psów.

Sztuczne dodatki

Kolejnym składnikiem, którego warto unikać, są sztuczne dodatki. Mówimy tu przede wszystkim o barwnikach, konserwantach i aromatach. Choć wpływają one na wygląd czy zapach karmy, są zbędne. Dodatkowo często doprowadzają do reakcji alergicznych. Kiedy tylko zobaczysz, że w suchej karmie Twojego psa znajdują się BHA, BHT i etoksyquin – uciekaj. Takie konserwanty są toksyczne dla psów i stanowią długoterminowe zagrożenie dla ich zdrowia.

Niska zawartość białka zwierzęcego

Unikaj karm, które mają niski udział białka pochodzenia zwierzęcego, a za to wysoką zawartość białka roślinnego, które nie jest tak dobrze przyswajane przez organizm psa. Tanie karmy często opierają się na mączkach mięsnych niskiej jakości lub produktach ubocznych, które mogą nie dostarczać psu odpowiedniej ilości białka i aminokwasów potrzebnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania.

Kiedy sprawdzi się sucha karma dla psów?

Sucha karma dla psów sprawdzi się w wielu sytuacjach – głównie ze względu na wygodę i właściwości zdrowotne. Jest ona dobrym wyborem dla psów, które potrzebują pełnowartościowej i zbilansowanej diety, zapewniającej wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dzięki temu, że sucha karma zawiera odpowiednią ilość białka, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i minerałów, dostarcza psu wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki swojej uniwersalności sucha karma jest odpowiednia dla psów na różnych etapach życia – od szczeniąt, przez dorosłe psy, aż po seniorów. Wystarczy wybrać formułę dostosowaną do wieku, rasy i szczególnych potrzeb Twojego psa.

To jednak nie wszystko. Sucha karma dla psów jest również idealnym rozwiązaniem, kiedy zależy Ci na łatwym przechowywaniu i długiej trwałości. Granulki suchej karmy mogą być trzymane w pojemnikach przez dłuższy czas, co sprawia, że zawsze masz pod ręką gotowy posiłek dla swojego psa.

Pamiętaj, że taki pokarm sprawdzi się w przypadku psów, które mają tendencję do jedzenia w pośpiechu – granulki mogą skutecznie zmusić psa do wolniejszego żucia. W ten sposób zniwelujesz problemy trawienne, a w tym wzdęcia i niestrawność.

Kiedy sucha karma dla psów nie będzie najlepszym rozwiązaniem? 

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że każdy pokarm powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości pupila. I choć karma sucha jest dość uniwersalnym produktem, to nie zawsze będzie odpowiadać każdemu psu. Jest kilka sytuacji, w których wręcz ją odradzamy.

  • Problemy z zębami lub dziąsłami – Twój pupil cierpi na choroby przyzębia, zanik dziąseł lub uszkodzenia zębów? W takim wypadku sucha karma będzie zbyt twarda. Podczas gryzienia może pojawić się ból.
  • Wrażliwy układ pokarmowy – psy mające problemy gastrologiczne mogą nie tolerować suchej karmy, zwłaszcza jeśli zawiera ona składniki trudne do strawienia, na przykład wypełniacze.
  • Trudności z nawadnianiem – sucha karma zawiera zdawkową ilość wody, dlatego psy, które nie piją wystarczającej ilości płynów, wymagają mokrego jedzenia. Dotyczy to głównie psów starszych, chorujących na nerki czy psy, które mają ograniczony dostęp do świeżej wody.
  • Tadek niejadek – kiedy Twój pies jest niejadkiem lub ma problemy z apetytem, sucha karma może być mniej atrakcyjna.
  • Alergie pokarmowe – zboża, sztuczne konserwanty, barwniki czy niektóre białka mogą wywoływać reakcje alergiczne. W przypadku psiego alergika postaw na sprawdzoną karmę mokrą lub zadbaj o wykluczenia.

Podobne wpisy