Mokra karma dla psów – wszystko, co należy o niej wiedzieć

Mokra karma dla psów – wszystko, co należy o niej wiedzieć

Twój pies zasługuje na najlepsze jedzenie. Pełnowartościowe składniki, witaminy i minerały, to właśnie to, co powinno znaleźć się w jego misce. Doskonale wiemy, jak trudny jest wybór właściwej karmy. Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się nad smakiem czy rodzajem mięsa, to zwróć uwagę na podstawy, czyli rodzaj karmy dla psów. W tym artykule przyjrzymy się mokrym produktom. 

Jak produkowana jest mokra karma dla psów? 

Produkcja mokrej karmy dla psów rozpoczyna się od starannego doboru surowców, a dokładnie mięsa, warzyw, tłuszczów i innych składników odżywczych. Wybrane składniki są najpierw dokładnie myte i cięte na mniejsze kawałki. Mięso, będące głównym źródłem białka, jest często mielone lub rozdrabniane, aby uzyskać pożądaną konsystencję.

Następnie wszystkie składniki są mieszane – w ten sposób tworzy się jednolitą masę. Na tym etapie dodawane są również witaminy, minerały oraz substancje konserwujące, które gwarantują odpowiednią wartość odżywczą i długotrwałą świeżość karmy. Gotowa mieszanka jest następnie gotowana w kontrolowanych warunkach – są one niezbędne, aby uzyskać odpowiednie walory smakowe oraz wartości odżywcze.

Po ugotowaniu mokra karma jest porcjowana do opakowań, czyli najczęściej puszek lub saszetek, które są szczelnie zamykane, aby zapobiec dostaniu się powietrza i zanieczyszczeń. Po zamknięciu karmy opakowania poddaje się procesowi sterylizacji, który polega na podgrzewaniu ich do bardzo wysokiej temperatury w celu eliminacji wszelkich drobnoustrojów i zapewnienia, że karma pozostanie bezpieczna i świeża przez długi czas bez konieczności dodawania sztucznych konserwantów. Końcowy produkt – mokra karma – jest gotowy do spożycia i zachowuje naturalną wilgotność.

Jakie korzyści przynosi mokra karma w diecie psa?

Pewnie każdy właściciel psa niejednokrotnie słyszał, że mokra karma to zły wybór. Taki pokarm może powodować nadwagę czy przyczynić się do pogorszenia stanu uzębienia zwierzaka. W praktyce jest zupełnie inaczej. Mokra karma dla psów oferuje wiele korzyści, które z pewnością przekonają Cię do sięgnięcia, po takie rozwiązanie:

  • Doskonałe źródło nawodnienia – karma mokra zawiera nawet do 80% wody, dzięki czemu wspomaga odpowiednie nawodnienie psów – zwłaszcza tych, które nie piją wystarczającej ilości wody z miski.
  • Wysoka smakowitość – ten rodzaj pokarmu ma bogatszy aromat i bardziej atrakcyjną konsystencję niż sucha karma, co sprawia, że psy – zwłaszcza niejadki – chętniej ją spożywają. Dzięki temu można ją z powodzeniem stosować u psów z obniżonym apetytem, w czasie choroby lub rekonwalescencji.
  • Łatwość w spożyciu – psy nie mają trudności z jedzeniem mokrej karmy, dlatego poleca się ją szczególnie pupilom starszym i tym, które mają problemy stomatologiczne, jak na przykład choroby dziąseł czy brak zębów. Jej miękka konsystencja sprawia, że jest bardziej delikatna dla dziąseł i mniej obciążająca dla układu trawiennego.
  • Większa zawartość białka – dzięki większej zawartości białka pochodzenia zwierzęcego i mniejszej ilości wypełniaczy mokra karma często dostarcza psu bardziej wartościowego i pełnowartościowego pożywienia. Ponadto jej naturalna wilgotność wspomaga lepsze trawienie.

Kiedy warto wybrać mokrą karmę zamiast suchej?

Sucha karma z powodzeniem może być podstawą diety Twojego psa. Jednak są przypadki, kiedy to mokry posiłek będzie lepszym rozwiązaniem, na przykład w przypadku psów, które cierpią na różne choroby i schorzenia. Kiedy warto zainwestować w mokrą karmę?

Mokra karma dla psów a problemy z nawadnianiem

Przede wszystkim, mokra karma jest idealnym rozwiązaniem dla psów, które mają trudności z nawodnieniem. Dzięki wysokiej zawartości wody w karmie możesz w łatwy sposób utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Psy borykające się z chorobami nerek czy seniorzy wymagają dopasowania najlepszej karmy, która dodatkowo nawodni ich organizm.

Mokra karma dla psów z problemami stomatologicznymi

Mokra karma jest również lepszym wyborem dla psów mających problemy stomatologiczne. Starsze psy, które mają chore dziąsła, braki w uzębieniu czy bóle zębów, mogą wykazywać trudności z gryzieniem suchej karmy. Miękka konsystencja mokrej karmy sprawia, że jest łatwiejsza do jedzenia i nie sprawia dyskomfortu.

Wrażliwy układ pokarmowy

Kolejną sytuacją, w której mokra karma może być korzystniejsza, jest wrażliwy układ pokarmowy. Psy z problemami trawiennymi, a dokładnie niestrawnością czy wzdęciami, będę o wiele lepiej tolerować mokrą karmę, która jest łatwiejsza do przyswojenia i lżej obciąża przewód pokarmowy. Dzięki temu mokra karma minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów żołądkowych.

Psi niejadek pokocha mokrą karmę dla psów

Mokra karma to wręcz konieczność w przypadku zwierząt, które cechują się obniżonym apetytem. Jej intensywny aromat i bardziej wilgotna konsystencja sprawiają, że jest ona dla psa bardziej atrakcyjna. Psy często chętniej spożywają mokrą karmę, co sprawia, że warto ją wybrać w przypadku problemów z jedzeniem, zwłaszcza w okresie choroby lub rekonwalescencji.

Mokra karma dla psów – co powinno znaleźć się w jej składzie? 

W mokrej karmie dla psów powinny znaleźć się składniki wysokiej jakości, które dostarczają pełnowartościowego i dobrze zbilansowanego pożywienia. Tak, jak już wspominaliśmy – podstawą jest białko pochodzenia zwierzęcego; może to być kurczak, wołowina, jagnięcina czy ryby. Białko stanowi podstawowy budulec mięśni i wspiera zdrowie psa, dlatego powinno być głównym elementem diety. Wysokiej jakości mięso zapewnia odpowiednią ilość aminokwasów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa.

Kolejnym, bardzo ważnym elementem są tłuszcze zwierzęce. Dostarczają one energii, wspierają zdrowie skóry i sierści, a także są źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych – omega-3 i omega-6. Kwasy te mają działanie przeciwzapalne i wspomagają zdrowie serca, stawów oraz układu odpornościowego.

W mokrej karmie dla psów nie może zabraknąć warzyw. Świetnym wyborem jest marchewka, groszek, a nawet dynia. Warzywa dostarczają witamin, minerałów oraz błonnika, który wspiera zdrowe trawienie i pomaga utrzymać prawidłowe wypróżnienia. Błonnik reguluje pracę układu pokarmowego, a także pomaga w kontroli wagi, zwłaszcza u psów z tendencją do otyłości.

Podobne wpisy