Lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo – pies dowodny, pies na trufle. Czy sprawdzi się w roli członka rodziny? 

Lagotto romagnolo to stara rasa naturalna, która pochodzi z regionu Romagna w północnych Włoszech. Słynie z doskonałego węchu, inteligencji oraz nieskończonej energii. Kto powinien zdecydować się na zakup przedstawiciela tej rasy? Sprawdź to!

Lagotto, zwany przez miłośników lagotem, albo lagotkiem jeszcze do niedawno uchodził za rasę rzadką i raczej niespotykaną w naszym kraju. Od kilku lat sytuacja stopniowo ulega jednak zmianie. Hodowli przybywa a coraz więcej osób zdecyduje się na zakup tego wyjątkowego zwierzaka. Przyciąga nie tylko jego kędzierzawa fryzura, ale także energia, zamiłowanie do pracy i łatwość w budowaniu relacji z opiekunem. 

Historia rasy lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo to niezwykle stara rasa. Psy w tym typie pojawiały się na obszarach wokół Morza Śródziemnego już w czasach cywilizacji Etrusków. Słowo „lagotto” w języku włoskim odnosi się do zbiornika wodnego i jasno wskazuje na to, że psiaki tej rasy zawsze uwielbiały pływać. Przez wieki wykorzystywano je do polowań i aportowania ustrzelonej zwierzyny z rzek i jezior. 

W XIX wieku nastąpiło masowe osuszanie bagien i terenów podmokłych. Tym samym spadło zapotrzebowanie na psy myśliwskie pracujące w takim środowisku. Grupa hodowców postanowiła jednak dołożyć wszelkich starań w celu uratowania lagotto romagnolo. Postawiono na ich wyjątkowy węch. To właśnie w tym okresie psy zaczęły być masowo wykorzystywane do poszukiwania trufli. 

Chociaż psy w typie lagotto romagnolo występowały w północnych Włoszech od tysięcy lat to ich współczesna historia jest relatywnie krótka. Rasa w takiej formie, jaką znamy dzisiaj została oficjalnie uznana przez FCI dopiero w 2005 roku!

Lagotto romagnolo – opis rasy

Lagotto romagnolo to pies średniej wielkości. Wysokość w kłębie u samców waha się od 43 do 48 cm. Suczki są mniejsze i drobniejsze. Mierzą średnio od 41 do 46 cm. Waga lagota zgodnego ze wzorcem powinna mieścić się w przedziale od 11 do 16 kilogramów.  Sylwetka przedstawiciela tej rasy jest mocna, harmonijna i wpisana w kwadrat. 

Lagotto romagnolo – umaszczenie i sierść

Najbardziej charakterystyczną cechą lagotto romagnolo jest wełnista i gęsta sierść, która na całym ciele układa się w regularne loczki. Na pierwszy rzut oka ten pies nieco przypomina pudla. Nie jest to dalekie od prawdy. Przodkowie współczesnych przedstawicieli tej rasy w celu jej ujednolicenia byli bowiem krzyżowani także ze standardowym pudlem. 

Zarówno włos okrywowy, jak i podszerstek lagotto są wodoodporne. Na głowie sierść jest nieco luźniejsza i tworzy wyraźną brodę oraz wąsy. Dopuszczalne we wzorcu umaszczenia to: 

  • brązowe z białym,
  • pomarańczowe z białym,
  • kremowobiałe,
  • pomarańczowe,
  • brązowe,
  • dereszowate,
  • brązowe podpalane,
  • brązowe z białym podpalane. 

Warto zaznaczyć, że w rasie lagotto romagnolo umaszczenie zmienia się z wiekiem. Kupując szczeniaka lagotto romagnolo musisz mieć świadomość, że w dorosłości może on wyglądać zgoła inaczej niż w dniu, w którym trafi do twojego domu. 

Lagotto romagnolo – pielęgnacja 

W przypadku rasy lagotto romagnolo pielęgnacja ma duże znaczenie dla zdrowia zwierzaka. Specyficzne kręcone futro trzeba nie tylko wyczesywać, ale także regularnie strzyc. W tym celu najlepiej odwiedzić groomera. Po letnich spacerach dobrze również dokładnie sprawdzić uszy i łapy lagotto romagnolo. Rasa ma wyjątkowe skłonności do „łapania” kłosów. 

Lagotto romagnolo – charakter

Jeśli chodzi o lagotto romagnolo charakter, którego możesz się spodziewać jest energiczny, ale stabilny. Wprawdzie psiaki tej rasy bywają dosyć uparte, jednak ich szkolenie zazwyczaj nie sprawia szczególnych problemów. Wszystko ze względu na dużą motywację do pracy z człowiekiem.

W przypadku lagotto romagnolo opis rasy wskazuje, że to pies niezwykle towarzyski. Nie lubi być wykluczony z życia domowego. Ze swoją rodziną chętnie podróżuje i bierze udział we wszystkich domowych czynnościach. Lagotto romagnolo jest niezwykle energiczny. Uwielbia się bawić, ćwiczyć i wykonywać sztuczki. Od wczesnego szczenięctwa warto kłaść nacisk na naukę odpoczywania. Pomoże to uniknąć nadmiernego pobudzenia i niszczenia wyposażenia mieszkania. 

Żeby lagotto romagnolo sam w domu czuł się komfortowo trzeba musi otrzymać odpowiednią dawkę ruchu. 

Lagotto romagnolo – cena

Ile kosztuje włoski pies na trufle? Wszystko zależy od renomy hodowli, czy utytułowania rodziców szczeniaka. Zazwyczaj za pieska z rodowodem FCI trzeba jednak zapłacić od 5 do 8 tysięcy złotych. 

Koszta utrzymania tego psa nie są szczególnie wysokie. Poza kosztem karmy, lekarza weterynarii i środków przeciwko pasożytom trzeba uwzględnić jeszcze cenę psiego fryzjera. W przypadku lagotto romagnolo pielęgnacja u groomera nie jest konieczna, ale wielu opiekunów się na nią decyduje. 

Lagotto romagnolo – hodowla

W Polsce funkcjonuje kilkanaście hodowli psów rasy lagotto romagnolo. Opis rasy zawarty we wzorcu ZKWP jest tym, czym warto się kierować podczas poszukiwań. W ostatnich latach popularność rasy wzrosła, co wpłynęło na drastyczny rozwój pseudohodowli. Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupujesz pieska, który faktycznie jest rasowy, koniecznie sprawdź, czy wybrana przez ciebie hodowla znajduje się w rejestrze Związku Kynologicznego w Polsce. Warto pamiętać o specyficznej cesze lagotto romagnolo. Umaszczenie tej rasy zmienia się z wiekiem. Hodowca nie może do końca przewidzieć ostatecznego wyglądu podopiecznego. 

Lagotto romagnolo – rasa dla każdego? 

Nierzadko można spotkać się z opinią, że lagotto jest psem dla każdego. W ostatnich latach na tę rasę często decydują się rodziny z dziećmi. Wpływa na to sympatyczne usposobienie tego psiaka oraz jego wyjątkowa inteligencja. Mimo wszystko warto pamiętać, że lagotto został ukształtowany do roli psa pracującego. Zredukowany do roli maskotki może stać się trudny do opanowania. 

Lagotto romagnolo sam w domu

Czy to oznacza, że przedstawiciel tej rasy nie nadaje się na psa towarzyszącego? Spokojnie, większość lagotów doskonale odnajduje się w tej roli. Zdecydowanie warto jednak wykorzystać ich naturalne predyspozycje. Sporty kynologiczne idealne dla lagotto romagnolo? Charakter tej rasy sprawia, że odnajduje się w dyscyplinach takich jak nosework, czy tropienie sportowe są wręcz stworzone dla przedstawicieli tej rasy. Regularny wysiłek intelektualny to klucz do dobrego samopoczucia tego psiaka. Bez niego lagotto romagnolo sam w domu może intensywnie niszczyć jego wyposażenie. 

W stosunku do innych zwierząt lagotto jest niezwykle wyrozumiały i zazwyczaj nastawiony pozytywnie. Jego instynkt łowiecki został w dużej mierze zredukowany na drodze selekcji hodowlanej. Większość przedstawicieli tej rasy świetnie dogaduje się zarówno z innymi psami, jak i z kotami. Tak jak w przypadku każdego innego zwierzaka bardzo istotna jest jednak prawidłowa socjalizacja. 

Włoski pies na trufle – podsumowanie 

Lagotto romagnolo, rasa której przodkowie na przestrzeni kilku tysięcy lat nieustannie towarzyszyli człowiekowi zmieniła się na przestrzeni lat. Psy te najpierw w polowaniach, a następnie w poszukiwaniach drogocennych trufli. Obecnie ta włoska rasa cieszy się dużą estymą na całym świecie. Także  w Polsce powstaje coraz więcej hodowli. Jeżeli poszukujesz psa energicznego, przyjacielskiego, który dobrze czuje się w sportach kynologicznych a jednocześnie sprawdza się jako towarzysz rodziny, bardzo możliwe, że to idealny wybór właśnie dla ciebie.

Podobne wpisy