Czego pies nie powinien jeść

Czego pies nie powinien jeść? Poznaj produkty szkodliwe dla psa! 

Czego pies nie powinien jeść? Poznaj produkty szkodliwe dla psa! 

To, co psy mogą jeść, jest ściśle określone. Niestety podawanie zwierzęciu domowego jedzenia, które zostało po rodzinnym obiedzie, to najgorsze rozwiązanie. Twoje zwierze powinno dostać najlepszy posiłek i to taki, który nie zawiera tego, co szkodzi psu. Czy pies może jeść ser? Jakie owoce może jeść pies? Pytań jest naprawdę wiele, a my mamy na nie odpowiedzi. 

Zacznijmy od podstaw – co psy mogą jeść? 

Zdecydowanie o wiele prościej będzie stworzenie listy produktów, które nie zaszkodzą Twojemu pupilowi. Jeśli nie wiesz, co podawać psu, aby mieć pewność, że nie pojawi się żadne zatrucie, to chętnie podzielimy się z Tobą naszą specjalistyczną wiedzą. Z pewnością znasz sytuację, kiedy to Twój pies pięknie prosi o podzielenie się z nim tym, co akurat jesz. Wiemy, jak trudno jest odmówić, ale pamiętaj, że robisz to dla dobra swojego zwierzaka. W takim razie skoro ustaliliśmy, że Twój pies nie powinien jeść tego, co Ty, a szczególnie, jeśli mowa o słodyczach, to co podać psu? 

Oczywiście jedzenie przeznaczone dla zwierząt, a w tym suchą i mokrą karmę. Możesz również podawać gotowane mięso bez przypraw lub w wersji surowej, o czym pisaliśmy już na naszym blogu w artykule – czy pies może jeść surowe mięso?

To jednak nie wszystko Twój pupil może konsumować owoce i warzywa. Natomiast dobrze jest poznać odpowiedź na pytanie, czy dorosły pies może pić mleko? Niestety nie. Nabiał nie jest wskazany dla psów. 

Co szkodzi psu? Oto 10 produktów, których należy unikać! 

Jako odpowiedzialny właściciel pewnie nie chcesz, aby Twoje zwierzę zatruło się podanym przez Ciebie jedzeniem. My też nie, dlatego stworzyliśmy listę 10 produktów, z której dowiesz się, czego pies nie powinien jeść. To, co szkodzi psu to nie tylko słodycze. Produktów zakazanych jest o wiele więcej. Jeśli chcesz, aby organizm Twojego psa był odpowiednio odżywiony, a przewód pokarmowy całkowicie bezpieczny, to zapoznaj się z naszą listą. 

Winogrona i rodzynki 

Czego nie może jeść pies? Przede wszystkim winogron i rodzynek! Spożycie ich przez zwierzę może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a zwłaszcza ostrej niewydolności nerek. Substancje toksyczne obecne w tych owocach mogą uszkodzić struktury nerki, prowadząc do zaburzeń funkcji filtracyjnych.

Skutki są katastrofalne; prowadzą nawet do śmierci psa. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ objawy zatrucia mogą się pojawić stosunkowo późno po spożyciu, co utrudnia szybką interwencję weterynaryjną. Zachowaj szczególną ostrożność, aby uniknąć przypadkowego zjedzenia winogrona lub rodzynki przez Twojego pupila. 

Kofeina

 Kofeina obecna w produktach takich jak kawa, herbata, czekolada i energetyzujące napoje, powoduje poważne problemy zdrowotne u psów. Choć nie jest bezpośrednio toksyczna, nawet niewielkie ilości kofeiny mogą prowadzić do nadpobudliwości, drgawek, a nawet arytmii serca. Psy są znacznie bardziej wrażliwe na kofeinę niż ludzie, co oznacza, że nawet małe ilości są dla nich szkodliwe. 

Kontroluj skład produktów, unikaj podawania pupilowi czekolady i odstawiaj kubek z kawą, jeśli nie będziesz już jej spożywać. Wszystko dla bezpieczeństwa.

Orzechy 

To, czego nie może jeść pies, to również orzechy. Chociaż są uznawane one za zdrowe dla ludzi, mogą być niebezpieczne dla psów. Istnieje ryzyko zadławienia – szczególnie przy większych orzechach, które są trudne do przełknięcia. Dodatkowo orzechy, zwłaszcza orzechy makadamia, zawierają substancje toksyczne dla psów, które mogą prowadzić do objawów takich jak niezborność ruchów, wymioty, apatia oraz drgawki. Nawet niewielkie ilości mogą wywołać niebezpieczne objawy, dlatego najlepiej trzymać orzechy z dala od zasięgu psa i unikać podawania im jako przekąski czy nagrody.

Alkohol

Alkohol jest jednym z najbardziej szkodliwych dla psów substancji, choć jak wiemy to nie tylko dla nich. Ich organizmy nie są w stanie skutecznie przetwarzać alkoholu, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Nawet niewielkie ilości alkoholu powodują u psa symulację, dezorientację, a nawet problemy z oddychaniem. W przypadku spożycia większych ilości może dojść do śpiączki alkoholowej, a nawet zgonu. Ważne jest, aby trzymać alkohol z dala od psa i nie podawać mu żadnych alkoholowych napojów ani potraw.

Tłuste jedzenie 

 Smażone i tłuste potrawy są wyjątkowo szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i dla psów. Duża zawartość tłuszczu może prowadzić do zapalenia trzustki u psa, co jest poważnym problemem zdrowotnym. Regularne spożywanie tłustych potraw może prowadzić do otyłości, która z kolei niesie ze sobą szereg innych problemów zdrowotnych. Czego pies nie powinien jeść? Kotletów! One również zaliczają się do tłustego, smażonego jedzenia. 

Czekolada 

Doszliśmy do miłości psów, czyli czekolady. Jest to produkt znany jako toksyczny dla psów ze względu na zawartość teobrominy. Jest to substancja, która może zakłócać procesy metaboliczne u psów, prowadząc do poważnych problemów zdrowotnych, a w tym oczywiście zaburzeń żołądkowych, arytmii serca, a nawet zgonu. Największe ilości teobrominy znajdują się w ciemnej czekoladzie i kuwerturze, co oznacza, że są one najbardziej niebezpieczne dla psów. Nawet małe ilości czekolady mogą być szkodliwe. Pamiętaj, że to, czego nie może jeść pies to nie tylko czekolada, ale również wszelkie słodycze. 

Ksylitol

Ksylitol jest naturalnym słodzikiem, który znajduje się w wielu produktach spożywczych przeznaczonych dla ludzi. Znajdziesz go w gumach do żucia, bezcukrowych pastach do zębów no i oczywiście produktach dietetycznych. Ksylitol ludziom nie szkodzi, ale dla psów jest toksyczny. Spożycie nawet niewielkiej ilości produktu zawierającego ksylitol może wywołać u psa wstrząs insulinowy, co prowadzi do znacznego spadku poziomu cukru we krwi. Objawy takiego zatrucia to wymioty, drgawki, utrata koordynacji ruchowej oraz nawet śpiączka. 

Nabiał 

Czy dorosły pies może pić mleko? Czy pies może jeść ser? Takie pytania pojawiają się dość często. Śpieszymy z odpowiedzią. Psy nie są specjalistami w tolerancji laktozy, dlatego podawanie im nabiału prowadzi do wymiotów, biegunki i zaburzeń żołądkowych. Wszelkie produkty mleczne, a w tym sery, mleka czy śmietany są trudne do strawienia przez psich przyjaciół – zwłaszcza w dużych ilościach. Zaleca się ograniczanie spożycia produktów mlecznych przez psy i stosowanie alternatywnych przekąsek, które są łagodniejsze dla ich układu trawiennego.

W takim razie, czy pies może pić mleko bez laktozy? Jest to bezpieczniejsza opcja, ale również może negatywnie wpłynąć na układ pokarmowy psa. Czy jest więc sens testować? O wiele lepszym rozwiązaniem będzie miska z wodą. 

Awokado

Na początku ciekawostka; choć miąższ awokado jest stosunkowo nieszkodliwy dla psów, to pestka, skórka i liście zawierają substancję zwaną persyną, która może wywoływać u psa wymioty i biegunkę. Z tego powodu, należy zachować ostrożność, aby pies nie miał dostępu do tych części awokado, a w przypadku podejrzenia spożycia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Czosnek i cebula

Czosnek i cebula, choć powszechnie stosowane w kuchni, są toksyczne dla psów. Tutaj znów można zauważyć, że pojawia się zasada – ludzkie jedzenie jest dla ludzi, a nie dla psów. Produkty te zawierają substancje, które mogą uszkadzać czerwone krwinki, prowadząc do niedokrwistości u psa. Zarówno surowe, jak i gotowane są dość szkodliwe, więc należy unikać ich podawania w jakiejkolwiek formie. 

Czy pies może jeść warzywa? 

Czy pies może jeść warzywa? Na samym początku udało nam się wspomnieć, że psy mogą jeść owoce i warzywa. I jest to oczywiście prawdą. Warzywa stanowią podstawy diety psa, ponieważ są cennym źródłem mikro- i makroelementów. Witaminy i minerały zawarte warzywach i owocach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twojego pupila, dlatego dobrze wiedzieć, jakie owoce może jeść pies oraz, które warzywa powinny znaleźć się w jego misce. Pamiętaj, że warzywa są cennym źródłem błonnika. 

Marchewka 

Pierwszym warzywem, które z pewnością polubi Twój pies, to marchewka. Powinna się ona znaleźć w każdej misce czworonożnego przyjaciela. Marchewka jest świetnym źródłem błonnika, witamin i antyoksydantów. Regularne podawanie tego warzywa sprawi, że uregulujesz pracę jelit swojego psa, a dodatkowo zapobiegniesz begunkom czy zaparciom. W przypadku marchewki należy pamiętać o cennym beta-karotenie, który odpowiedzialny jest za ochronę psiego organizmu przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. W jaki sposób podawać psu marchewkę? Możesz zetrzeć ją na tarce, ugotować lub dać surową w całości – w ten sposób zajmiesz swojego psa na dłuższą chwilę. 

Buraki 

Buraki to z pewnością warzywo, które jest w każdym domu. Jeśli również w Twoim, to możesz podać je swojemu psu. W buraku jest wiele cennych witamin, ale to nie wszystko. Serwując buraka swojemu pupilowi, dajesz mu kwas foliowy, błonnik, a także betainę, która jest silnym przeciwutleniaczem zapobiegającym chorobom nowotworowym. Buraka możesz podać tak samo jak marchewkę, ale nie kuś się na formę surową.  

Pomidory 

O właściwościach pomidorów można byłoby napisać naprawdę wiele. My jednak chcemy zaznaczyć, że nie tylko dla człowieka są one idealną przekąską, ale również dla psa. Pomidory bogate są w cenne przeciwutleniacze, a w tym likopen, który stanowi tarczę przeciwko nowotworom. Dodatkowo w tym warzywie znajdziesz wiele witamin, a w tym C, E i K. Jednak pamiętaj, że nie każdy pomidor będzie właściwy. Wybieraj tylko dojrzałe egzemplarze. Zielone zawierają solaninę, która jest szkodliwa dla zwierząt. 

Cukinia 

Cukinia uchodzi za niskokaloryczne warzywo, ale oznacza to, że nie ma zalet, dla których warto podawać ją psu. Skórka cukinii kryje wiele cennych witamin i minerałów, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju Twojego zwierzęcia. Podawaj swojemu pupilowi cukinie na surowo lub blanszowaną. 

Dynia 

Dynia to uwielbiane przez nas warzywo, dlatego w naszej ofercie znajdziesz wiele przekąsek, które ją zawierają, na przykład Soopa Healthy Bites marchewka i dynia czy SOOPA Dental Sticks dla seniora – Banan, Dynia, Siemię Lniane.   Nie bez powodu tak chętnie sięgamy po dynię. Jest ona bogata w błonnik, który reguluje pracę jelit, a przy okazji zapobiega biegunkom i zaparciom. Ponadto dynia również zawiera beta-karoten, cenne antyoksydanty, a także witaminy z grupy B. Znajdziesz w niej również cynk, żelazo i kwas foliowy. 

Jakie owoce może jeść pies? 

Warzywa to nie wszystko, przecież mamy również owoce! Wykorzystaj je w diecie swojego psa. Wiele pupili lubi owoce i z przyjemnością się nimi zajada. Do bezpiecznych owoców, które mogą być podawane psom, należą banany, maliny, jeżyny, truskawki, borówki, jabłka, gruszki, melony, arbuzy oraz jagody. Jednakże istnieje lista owoców, które psom należy absolutnie zakazać.

Owoce powinny być traktowane bardziej jako przysmaki niż stały element diety psa, a to ze względu na wysoką zawartość cukru. Jednakże mogą one stanowić cenne źródło mikro- i makroelementów, witamin oraz błonnika dla psich organizmów. Jeśli Twój pies lubi arbuza, truskawki, jagody, jabłka, arbuza, banany, porzeczki, śliwki, brzoskwinie (bez pestki), gruszki oraz owoce leśne, takie jak maliny, jeżyny i borówki, to możesz go nimi częstować w rozsądnych ilościach. Staraj się podawać psu sezonowe odmiany owoców, do których masz łatwy dostęp i jesteś pewny, że są świeże i dobre.

Podczas podawania psu owoców, uważaj na pestki. Pestki są niebezpieczne dla psów, ponieważ zawierają toksyczną substancję — cyjanowodór. Najlepiej podawać psu owoce pozbawione pestek, aby uniknąć ryzyka zatrucia.  Pamiętaj, że owoce mogą stanowić tylko niewielki procent dziennego zapotrzebowania psa na pokarm. Zgodnie z zaleceniami, owoce mogą stanowić do 5% jego dziennego zapotrzebowania. Co psy mogą jeść z kategorii owoców? 

Banany

Banany są bogate w potas, witaminy C i B6 oraz błonnik, co czyni je dobrym dodatkiem do diety psa. Potas pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego, a witamina C wspiera zdrowie układu odpornościowego. Dodatkowo błonnik zawarty w bananach odpowiada na prawidłowe trawienie i funkcjonowanie przewodu pokarmowego psa.

Gruszki

Gruszki są źródłem witaminy C, potasu i błonnika. Jak już wspomnieliśmy, witamina C jest ważna dla zdrowia układu odpornościowego, a potas wspiera funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego. Gruszki podawaj pokrojone i z wyciętym gniazdem nasiennym. W HauNow czekają na Ciebie psie smaczki wołowina z gruszką. 

Maliny

Te sezonowe owoce bogate są w witaminę C, K i oczywiście cenny błonnik. Witamina C wspiera zdrowie układu odpornościowego, witamina K pomaga w prawidłowym krzepnięciu krwi, a błonnik pomaga w regulacji trawienia. Ponadto maliny zawierają również przeciwutleniacze, które mogą pomóc w ochronie organizmu psa przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.

Podobne wpisy