Jak oduczyć psa szczekać

Jak oduczyć psa szczekać?

Szczekający pies, czyli co zrobić, żeby pies nie szczekał? 

Szczekający pupil to dość powszechny problem. Psy w swojej naturze mają szczekanie, więc nie jest tak łatwo poskromić ich instynkty. Szczekanie może być uciążliwe szczególnie jeśli mieszkasz w bloku lub na osiedlu, gdzie dźwięk niesie się dość mocno. Chcesz dowiedzieć się, jak odzwyczaić psa szczekania w domu? Stworzyliśmy dla Ciebie specjalny poradnik, w którym znajdziesz wiele przydatnych wskazówek. 

Dlaczego psy szczekają? 

Szczekanie u psów to jedno z wielu sposobów komunikacji, które mogą być interpretowane na wiele różnych sposobów. Twój pies chce Ci coś powiedzieć, ale nie ma takiej możliwości, dlatego wykorzystuje szczekanie i oczekuje, że rozszyfrujesz jego potrzeby. Aby było Ci łatwiej, pogrupowaliśmy najczęstsze przyczyny szczekania. 

Emocje 

Pies, podobnie jak człowiek, ma swoje nastroje i uczucia. Szczekanie bardzo często jest wyrazem tęsknoty za towarzystwem – szczególnie gdy zostawiasz swojego psa na dłuższy czas samego, na przykład wychodzisz do pracy. Strach również może być silnym impulsem do szczekania. Pupil w ten sposób reaguje na obce dźwięki lub nieznane sytuacje. Szczekanie pozwala psu wyrazić swój niepokój, lęk czy złość. Oczywiście wydawanie różnych dźwięków to również sposób na pokazanie pozytywnych emocji, a w tym radości. 

Instynkty 

 Pies to istota o silnych instynktach, która wymaga ich wyrażenia, a także spełnienia. Jeśli nie zapewnisz swojemu czworonożnemu przyjacielowi możliwości realizacji tych instynktów, doprowadzisz do nadmiernego szczeniaka. O wiele łatwiej zrozumiesz taką przyczynę, kiedy spojrzysz na przykład. Jeśli pies nie ma możliwości wybiegania się na spacerach lub bawienia się odpowiednimi zabawkami, będzie on chciał zwrócić na siebie uwagę właśnie poprzez szczekanie.

Relacje 

Relacja między opiekunem a psem ma ogromny wpływ na zachowanie psa. Jeśli nie zastosujesz właściwych metod wychowawczych, nie zbudujesz pozytywnej więzi z psem lub nie poświęcisz mu odpowiedniej ilości czasu, to doprowadzisz do różnych problemów behawioralnych – włączając w to nadmierne szczekanie. Dobrym rozwiązaniem są również szkółki dla szczeniąt – to właśnie tam młode psy uczą się podstawowych zachowań, a ich właściciele otrzymują wiele cennych wskazówek, jak zachowywać się w trudnych sytuacjach. 

Co zrobić, gdy pies ciągle szczeka? 

Kiedy Twój pies nieustannie szczeka, to oznacza to, że coś jest nie tak i trzeba zacząć reagować. Nie tylko ze względu na poirytowanych sąsiadów, czy spokój ducha – w tym przypadku liczy się Twoje zwierzę. Jego szczekanie wskazuje na jakiś problem lub trudność, z którą pupil nie potrafi sobie poradzić. Czas dowiedzieć się, co zrobić, żeby pies nie szczekał. 

Zrozum przyczynę 

Najpierw konieczne jest zrozumienie, dlaczego pies szczeka. Czy zachowanie Twojego pupila wynika z nudy, strachu, tęsknoty, czy może reakcji na bodźce z otoczenia? Identyfikacja przyczyny jest istotna dla skutecznego rozwiązania problemu. Jeśli sam nie potrafisz rozpoznać powodu szczekania, to skorzystaj ze wsparcia doświadczonego specjalisty, na przykład behawiorysty. 

Wprowadź treningi posłuszeństwa 

Bardzo ważne jest, abyś nauczył psa, kiedy szczekać, a kiedy należy zachować ciszę. Możesz to zrobić poprzez konsekwentne treningi posłuszeństwa. Pamiętaj, że muszą być one regularne i dopasowane do Twojego psa. Wykorzystaj popularne komendy, a w tym dość. Oczywiście, to jaką komendę wykorzystasz, zależy już tylko od Ciebie.

Zapewnij odpowiednią stymulację 

Bardzo często nadmierne szczekanie wynika z nudy lub braku odpowiedniej aktywności fizycznej i umysłowej. Zapewnienie psu odpowiednich zabawek, zabaw na świeżym powietrzu i interakcji z opiekunami z pewnością pomoże w rozładowaniu nadmiaru energii i zapobieganie nadmiernemu szczekaniu. W internecie, dostępnych jest wiele produktów, które sprawdzą się w przypadku psów potrzebujących większej aktywności lub lubiących wyzwania. My szczególnie polecamy Ci maty węchowe, zabawki do szarpania i piłki do rzucania – aportowanie to najlepszy sposób na zmęczenie psa. 

Korygowanie zachowania 

Nie każdy właściciel wie, że kary fizyczne lub emocjonalne mogą tylko pogorszyć problem szczekania. Zamiast tego skoncentruj się na pozytywnym wzmocnieniu poprawnego zachowania poprzez nagradzanie psa za spokojne i ciche zachowanie. W tym celu możesz wykorzystać dodatkowe wsparcie w postaci smaczków dla psa lub suchej karmy dla psów

Wsparcie trenera 

Jesteś właścicielem swojego pupila, ale to nie oznacza, że powinieneś mieć specjalistyczne umiejętności i wiedzę. Możesz przecież skorzystać ze wsparcia doświadczonych trenerów psów. Specjaliści pomogą zidentyfikować specyficzne przyczyny problemu i zaproponują spersonalizowane strategie treningowe. Pamiętaj, że cierpliwość, konsekwencja i zrozumienie to niezbędne składniki przepisu na sukces. Proces eliminacji nadmiernego szczekania u psa wymaga od Ciebie poświęcenia, ale efekty są tego warte. 

Jak odzwyczaić psa szczekania w domu? 

Psy potrafią szczekać godzinami, kiedy spędzają czas w zamkniętej przestrzeni, na przykład małym mieszkaniu, dlatego podstawą jest zapewnienie im odpowiedniej rozrywki i ilości spacerów w ciągu dnia. Oduczenie psa szczekania, kiedy właściciel przebywa w nieruchomości, wydaje się dość zrozumiałe, ale co w przypadku, kiedy zwierzę zostaje samo w domu? Tutaj jest kilka sposobów, aby oduczyć psa szczekania w mieszkaniu, kiedy nie ma w nim domowników. 

Stopniowe oswajanie z osamotnieniem 

Twój pupil potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do tego, że domownicy wychodzą do szkoły lub pracy. Zadbaj więc o stopniowe wprowadzanie go do rutynowego planu dnia. W ten sposób złagodzisz jego lęk przed osamotnieniem. Zacznij od krótkich okresów separacji, stopniowo wydłużając je w miarę postępów. Pamiętaj, aby po każdej separacji nagradzać psa za spokojne zachowanie.

Rutynowy plan dnia 

Codzienna rutyna przyniesie psu poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności. Wykonywanie czynności o podobnej porze każdego dnia, a w tym oczywiście spacerów, karmienia, zabawy czy treningu pozwoli Ci utrzymać harmonię we własnym domu. Pies nauczy się, czego może się spodziewać i zauważy, że jego bliscy zawsze wracają do domu, kiedy tylko wypełnią swoje obowiązki. 

Wykorzystywanie zajęć rozpraszających 

To, co skutecznie odwróci uwagę Twojego psa od szczekania, to różnego rodzaju zabawki i zajęcia rozpraszające. Postaw na zabawki, które wymagają interakcji lub oferują ukryte smakołyki – one są najbardziej skuteczne. Szukanie ukrytych przekąsek nie tylko angażuje psa fizycznie, ale także stymuluje jego umysł. 

Trenuj posłuszeństwo 

Inwestuj swój czas w trening posłuszeństwa, dzięki czemu otrzymasz długoterminowe korzyści w zapobieganiu nadmiernemu szczekaniu. Naucz swojego psa reagowania na najważniejsze polecenia, czyli zostaw i cicho. Twoje zwierzę nauczy się kontrolować swoje zachowanie – szczególnie gdy będziesz poza zasięgiem jego wzroku. 

Jak oduczyć psa szczeniaka za pomocą komend? 

Samodzielne szkolenie psa w domu wymaga cierpliwości i konsekwencji, co powtórzyliśmy już kilkukrotnie – nie bez powodu. Zmiana problemowych zachowań jest czasochłonna, a utrwalenia nowej postawy wiąże się z koniecznością wielokrotnych powtórzeń. Regularny trening powinien odbywać się codziennie, przez 10-15 minut – wtedy pupil opanuje komendę stosunkowo szybko. Najlepiej rozpocznij naukę przed posiłkiem – Twój pupil chętnie skusi się na oferowany przez Ciebie smakołyk. 

Sposób pierwszy 

Trening paradoksalnie rozpoczynamy od nauki szczekania na komendę. W tym przypadku przyda Ci się wsparcie. Wykorzystaj bliską osobę, która będzie symulować sytuację, na którą najczęściej Twój pies reaguje szczekaniem. Być może jest to pukanie do drzwi lub sygnał przychodzącego połączenia. Kiedy tylko Twój pupil zacznie szczekać, podejdź do niego i wydaj komendę daj głos. Kiedy Twój pupil będzie szczekał, podaj mu nagrodę w postaci smakowitego kąska. 

Sposób drugi 

Możesz również skorzystać z zupełnie innego rozwiązania, a dokładnie odwrócenia uwagi swojego psa od sytuacji, która powoduje szczekanie. Kiedy tylko Twój pies zacznie wydawać niepożądane dźwięki, odwróć jego uwagę, na przykład za pomocą ulubionego przysmaku lub nowej, piszczącej zabawki. Podczas dawania wybranego przedmiotu lub jedzenia, pamiętaj o komendzie nie. Nagradzaj swojego psa tylko wtedy, kiedy skieruje on na Ciebie swoją uwagę. 

Sposób trzeci 

Jest jeszcze trzeci – ostatni sposób. Polega on na nauce komendy na miejsce. Takie polecenie daje Twojemu psu do zrozumienia, że powinien udać się on na swoje posłanie i tam zostać. Jeśli chcesz nauczyć swojego pupila reagowania na taką komendę, to zacznij od zapięcia go na smycz, a następnie prowadź go w kierunku legowiska. Nie szarp, nie ciągnij. Kiedy dojdziecie do legowiska, zatrzymaj się przed nim i zluzuj smycz. Pamiętaj, aby położyć na posłaniu smakołyk, który będzie nagrodą zaraz po wypowiedzeniu komendy na miejsce

Jak oduczyć psa szczekania na inne psy? 

Niektóre psy reagują na dzwonek do drzwi, a inne nie radzą sobie, kiedy zauważą inne zwierzęta w pobliżu. Jeśli Twój pupil szczeka i rzuca się na inne psy, to czeka Cię trochę pracy. Zacznijmy jednak od podstaw, dlaczego pies szczeka na inne psy? W tym przypadku są dwa powody: 

  • chęć zabawy i brak umiejętności wyrażania tej potrzeby,
  • strach przed innymi zwierzętami. 

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna, konieczne będzie nauczenie czworonoga, że takie zachowanie nie przystoi. Jak to zrobić? 

Wykorzystaj przysmaki 

Najprostszym sposobem na oduczenie psa szczekania na inne zwierzęta jest podarowanie mu ulubionego przysmaku, ale jeszcze zanim, kiedy tylko zacznie szczekać na inne psy. W tym przypadku liczy się właściwy moment. Nie możesz nagrodzić psa, kiedy ten zacznie już wydawać różne dźwięki. Jeśli Twój pies będzie szczekał i nie zainteresuje się proponowanym przysmakiem, to spokojnie odciągnij psa na bok i nie nagradzaj go. 

Pozwól na obserwację

 Nie w każdym przypadku sprawdzą się przysmaki, dlatego możesz wykorzystać również sposób numer dwa, czyli pozwolenie psu na obserwację. Oczywiście powinna odbywać się ona w odpowiednim dystansie. Nie spuszczaj psa ze smyczy, nie pozwalaj mu biegać sobie bez żadnej kontroli. Niech Twój pupil poczuje, że nadal jesteś obok i odpowiadasz za jego bezpieczeństwo. Po czasie pozwól swojemu zwierzęciu poznać się z psami z okolicy. Socjalizacja jest bardzo ważna, dlatego nie próbuj odizolować psa od wszystkiego i wszystkich. Zwracaj uwagę na sygnały wysyłane przez Twojego psa i reaguj, kiedy zauważysz, że jest on zestresowany. 

Czy obroża przeciw szczekaniu to dobry pomysł? 

Pewnie nie raz widziałeś, kiedy ktoś polecał obrożę przeciw szczekaniu. Podobno działa ona cuda i sprawia, że zwierzę od razu przestaje szczekać – problem z głowy. Nie polecamy Ci takiego rozwiązania. Korzystanie z takiej obroży to wyjątkowo zły pomysł. Obroże przeciw szczekaniu działają na dwa sposoby: 

  • rażą prądem,
  • emitują bardzo wysoki dźwięk. 

Taki sprzęt może nie tylko wyrządzić krzywdę Twojemu psu, ale również sprawić, że będzie on zestresowany i przerażony. Twoje zwierzę nie rozumie, co się dzieje i dlaczego obroża sprawia mu ból. Nie da się mu wytłumaczyć, że w ten sposób chcesz pozbyć się problemu szczekania. Zanim więc sięgniesz po takie rozwiązania, spróbuj innych metod i nauki komend, które z pewnością są bezpieczniejsze dla każdego pupila. Dobre szkolenie pod okiem behawiorysty potrafi zdziałać cuda, nawet wtedy, kiedy pies szczeka na wszystko. 

Podobne wpisy