miski dla psa

Jaka miska będzie odpowiednia dla Twojego psa?

Jedzenie to jedna z podstawowych potrzeb wszystkich zwierząt – również psów. Aby czynność ta była komfortowa zarówno dla pupila, jak i właściciela, warto wybrać odpowiednią miskę. Jak jednak dobrać pojemnik do preferencji czworonoga? Jaka miska dla psa będzie najlepsza? Sprawdź nasze porady!

Metalowa, ceramiczna, plastikowa – jaka miska dla psa jest najlepsza?

Choć mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż zakup miski, to warto poświęcić temu wyborowi nieco uwagi. W asortymencie sklepów znajdziesz różne modele – od najtańszych, plastikowych egzemplarzy po solidne, ceramiczne naczynia. W tym przypadku nie warto kierować się ceną. Jaka miska dla psa będzie zatem najlepsza?

Wysoka jakość wykonania zapewnia długowieczność naczynia. Plastikowe modele mogą nie wytrzymać nacisku zębów i pęknąć, co stanowi zagrożenie dla zdrowia czworonoga. Metalowe miski są o wiele twardsze, a także łatwiejsze w utrzymaniu higieny. Mogą jednak okazać się zbyt lekkie, zwłaszcza przy szczególnie entuzjastycznych psiakach. Dobrze sprawdzą się także miski ceramiczne, których naturalny ciężar zapewnia stabilność przy jedzeniu. Z uwagi na ich delikatność i podatność na stłuczenie mogą one jednak nie sprawdzić się przy pełnych energii, dużych czworonogach. Wybierając miskę, warto więc kierować się głównie temperamentem oraz wielkością swojego pupila.

Jaka miska nada się dla dużych ras, a jaka dla małego psa?

Miska dla psa powinna być dopasowana nie tylko pod kątem temperamentu czworonoga, ale również jego wielkości. Miniaturowe rasy zadowolą się pojemnikiem o wielkości około 0,4 litra. Miski małych psiaków powinny mieć w graniach 1 litra, natomiast większe rasy – do 2 litrów. Przedstawiciele olbrzymich ras mają większe wymagania – ich pojemniki mogą osiągać wielkości nawet do 5 litrów.

Warto zwrócić uwagę również na ciężar miski. Jeśli będzie za lekka, to psiak poświęci swój czas na jedzenie pogoni za pojemnikiem, zamiast skupić się na dokładnym gryzieniu. Dobrym wyjściem przy energicznych oraz dużych czworonogach są miski z podłożem antypoślizgowym, które uniemożliwiają ich przemieszczanie się.

Jaka miska będzie idealna dla psa o specjalnych potrzebach?

Przy wyborze miski warto zwrócić uwagę również na naturalne uwarunkowania naszego psa. Rasy o długich uszach, takie jak cocker-spaniel w trakcie jedzenia czy picia bardzo często moczą i brudzą futro. W takim przypadku warto wybrać pojemnik, dostosowany do ich potrzeb – czyli wąski i głęboki. Dzięki temu psiak będzie musiał sięgnąć głębiej, by pobrać pokarm, a uszka pozostaną na zewnątrz miski.

Z kolei przedstawiciele ras o płaskim pyszczku (np. mops, pekińczyk) mogą mieć problem z jedzeniem ze standardowej miski. Rozwiązaniem jest szeroki, płaski pojemnik, do którego psiak może komfortowo włożyć całą głowę.

Podobne wpisy