podrozowanie samochodem z psem

Podróżowanie z psem – niezbędne akcesoria

Podróże z psem – poznaj cenne wskazówki 

Pies w podróży to wyzwanie, choć wiele zależy od środka transportu. Zupełnie inaczej przygotujesz swoje zwierzę na podróż pociągiem, a inaczej transport samolotem w luku bagażowym. Jeśli Twój pies cierpi na chorobę lokomocyjną, to czeka Cię trudna przejażdżka. My jednak chcemy umilić i Tobie, i Twojemu pupilowi nawet najdłuższą podróż, dlatego przygotowaliśmy poradnik dotyczący podróżowania z psem. 

Czy pies stresuje się podróżą? 

Czy pies stresuje się podróżą? To pytanie nurtuje wielu właścicieli psów, zwłaszcza gdy zauważają u swojego pupila objawy niepokoju podczas jazdy samochodem. Faktem jest, że dla niektórych psów podróżowanie może być stresującym doświadczeniem, z różnych powodów. Może to wynikać z choroby lokomocyjnej, negatywnych doświadczeń związanych z przemieszczaniem się, bądź ogólnego lęku i niepewności. Objawy stresu podczas podróży są różnorodne, ale najczęściej zauważysz: 

  • dyszenie,
  • opór przed wejściem do samochodu,
  • szczekanie,
  • skomlenie,
  • opuszczenie ogona,
  • objawy fizjologiczne.

Nie oznacza to jednak, że przewóz psa dowolnym środkiem transportu będzie dla Ciebie wykluczony. Tak naprawdę potrzebujesz czasu i wiedzy. To Ci wystarczy, aby zaprzyjaźnić swoje zwierzę z podróżowaniem, a nawet sprawić, że pupil całkowicie polubi wspólne wycieczki.  

Podróż samochodem z psem 

Najczęściej wybieranym środkiem transportu jest oczywiście samochód. I jeśli przed Tobą dopiero pierwsza podróż z czworonogiem, to właśnie na auto postaw. Ułatwisz sobie życie i przygotujesz się na inne wyzwania. Na samym początku zaznaczymy, że podróżowanie z psem może być przyjemnością dla obu stron, jeśli odpowiednio się przygotujesz i będziesz przestrzegać pewnych zasad. 

Na samym początku zacznij przyzwyczajać psa do podróżowania i to już od najmłodszych lat. Krótkie, przyjemne przejażdżki, które kończą się pozytywnymi doświadczeniami, pozwolą Twojemu zwierzęciu polubić się z samochodem i wszelkimi dźwiękami, które wydaje taka maszyna. 

Nie wszystkie psy są tak samo zrelaksowane podczas podróży. Niektóre mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną, podobnie jak ludzie. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takich dolegliwości, zaleca się unikanie karmienia psa na około godzinę przed wyjazdem. Po powrocie do domu możesz zaoferować mu ulubiony posiłek. W przypadku dłuższych podróży konieczne są regularne przerwy, podczas których pies będzie mógł odpocząć, napić się wody i zjeść.

Pies w podróży a przepisy 

Tak naprawdę nie ma konkretnych przepisów regulujących przewożenie zwierząt domowych w samochodzie. W Polsce nie istnieje ustawa wyraźnie określająca zasady dotyczące psa w podróży. Niemniej jednak należy pamiętać, że zgodnie z art. 60 pkt 1 kodeksu drogowego (Dz.U. 2021 poz. 450), transport zwierząt domowych powinien odbywać się w sposób bezpieczny dla osób przebywających w pojeździe.

 Co oznacza taki zapis? Oznacza to, że odpowiedzialność za bezpieczne przewożenie zwierząt spoczywa na kierującym pojazdem. Pies podróżujący luzem w aucie stanowi poważne zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników podróży. Nawet jeśli zwierzę zachowuje się grzecznie, w przypadku gwałtownego hamowania jego waga zwiększa siłę uderzenia.

Interpretacja tych przepisów przez policję jest jednoznaczna. Policjanci mogą wystawić mandat w przypadku stwierdzenia, że pies w aucie nie jest odpowiednio zabezpieczony. Dodatkowo mamy art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. 1997 nr 111 poz. 724), o nim również należy pamiętać. Zgodnie z tym przepisem, osoba przewożąca zwierzęta w sposób, który zagraża ich życiu lub zdrowiu, zostanie odpowiednio ukarana. 

Jak przygotować psa do podróży samochodem? 

To właśnie przygotowanie psa do podróży jest najważniejsze w całym procesie. Kiedy właściwie podejdziesz do tematu, to dojedziesz wszędzie tam, gdzie tylko chcesz. Jak przygotować psa do podróży samochodem? To proste. Wystarczy kilka kroków. 

Profilaktyka 

Profilaktyka przeciw pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym powinna rozpocząć Twoje przygotowania. Skonsultuj się z weterynarzem w celu dostosowania odpowiedniego programu ochronnego dla psa. W ten sposób zapewnisz mu ochronę przed glistami, tasiemcami, kleszczami i pchłami.

Szczepienia 

W tym przypadku szczególnie ważne jest szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz innym chorobom zakaźnym. Powinny być one aktualne przed podróżą. Lekarz weterynarii pomoże w ustaleniu harmonogramu szczepień i dostosowaniu ich do konkretnych potrzeb psa. Tutaj tylko chcemy przypomnieć, że szczepienie na wściekliznę należy powtarzać regularnie co rok. 

Oswajanie psa 

Oswojenie psa z transporterem jest istotne, szczególnie gdy planujesz dłuższą podróż w zamknięciu, choć w przypadku samochodu jest ona równie ważna. Twój pies może polubić codzienną jazdę autem. 

Spacer 

Przed podróżą wyprowadź swojego psa na spacer, aby mógł wyróżnić się i wybiegać. Pupile – nawet te najmniejsze, potrzebują ruchu, bo bez niego trudno byłoby im funkcjonować. Zanim wsiądziecie do samochodu, pójdźcie na spacer, na przykład nad jezioro. 

Karmienie 

Nie można głodzić swojego psa, dlatego ostatni posiłek podaj mu 2-3 godziny przed wyjazdem. Unikanie karmienia bezpośrednio przed podróżą zmniejsza ryzyko choroby lokomocyjnej, a jak dobrze wiesz, Twój pupil również może na nią cierpieć. 

Akcesoria niezbędne podczas długiej podróży samochodem z psem 

Pewnie jak pakujesz się w podróż, to pamiętasz o wszystkich niezbędnikach. Wkładasz do plecaka ulubione słuchawki, przekąski i laptopa, aby w przerwie sprawdzić nowe zadania w swojej pracy. Twój pies również potrzebuje akcesoriów. Być może w jego przypadku nie sprawdzą się słuchawki, ale wygodne szelki dla psa już tak. Co dokładnie powinien zabrać każdy właściciel? 

  • Miska turystyczna dla psa – to totalny must have. Pozwoli Ci ona podać psu wodę podczas krótkiego odpoczynku. Taka miska nie zajmuje wiele miejsca, możesz ją łatwo przechowywać, a dodatkowo masz pewność, że nie zbije się podczas podróży. 
  • Podkłady higieniczne – są one dostępne w każdej aptece, dlatego nie zapomnij o nich podczas podróży. Twój pies, który pierwszy raz jedzie samochodem, może bać się nowego doświadczenia i zsikać się na siedzenie. Dla swojego oraz jego komfortu nie zapomnij o podkładach. 
  • Szelki do pasów – czy wiesz, że możesz łatwo przypiąć swojego psa tak, aby był on całkowicie bezpieczny? W tym przypadku proponujemy Ci dwa rozwiązania – zakup specjalnego przypięcia, które możesz połączyć z szelkami i pasami samochodowymi lub wygodnego siedziska dla psa. 

Podróż z psem PKP

Zastanawiasz się, czy długa podróż pociągiem z psem jest w ogóle możliwa? Tak, ale istnieją pewne zasady i ograniczenia, które należy uwzględnić. W przypadku małych psów przewożonych w transporterze podróż zazwyczaj jest bezpłatna, natomiast dla większych pupili konieczne jest zakupienie odpowiedniego biletu, dlatego dokładnie sprawdź cennik i regulamin przewozu zwierząt. 

Podczas podróży pociągiem z psem najlepiej wybrać wagon bez przedziałów, ponieważ w wagonach z przedziałami konieczna jest zgoda innych pasażerów na obecność zwierzęcia. W przypadku sprzeciwu współpasażerów konduktor może poprosić Cię o przeniesienie się do innego wagonu lub nawet zakończenie podróży na najbliższej stacji. Pamiętaj, że w razie konieczności przysługuje Ci zwrot kosztów biletu.

Długa podróż pociągiem z psem a kaganiec 

Czy pies w pociągu musi mieć kaganiec? Tak, zgodnie z regulaminem przewoźnika pies powinien być zaopatrzony w kaganiec. Jest to szczególnie istotne w przypadku podróżowania w wagonach przedziałowych, gdzie kontakt z innymi podróżującymi jest wyjątkowo bliski. Jednakże, jeśli nikomu w przedziale pies nie przeszkadza, a sytuacja na to pozwala, można swobodnie schować kaganiec. 

Pies na siedzeniu 

Czy pies może zająć miejsce na siedzeniu? Zgodnie z regulaminem, psy nie powinny zajmować miejsc na siedzeniach w pociągu. Jest to także kwestia kultury podróżowania – zajmowanie miejsca przez zwierzę może być niekomfortowe dla innych pasażerów. 

Wsiadanie i wysiadanie z psem do pociągu 

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie wsiąść z psem do pociągu, a także z niego wysiąść? Przede wszystkim zachowaj szczególną ostrożność. Unikaj sytuacji, w których pies może złapać się pazurami za schodki – będzie to dla niego bolesne i zniechęci go do dalszego podróżowania. Podczas wysiadania upewnij się, że pies jest w stanie samodzielnie pokonać odległość od schodków do krawędzi peronu.

Przygotowywanie psa na podróż pociągiem 

Już wiesz, jak przygotować psa do podróży samochodem, teraz koniecznie zapoznaj się z zasadami dotyczącymi pociągu. Tu tak naprawdę proces jest taki sam. Zadbaj o komfort swojego zwierzęcia: 

  • zabierz pupila na długi spacer, podczas którego wybiega się przed podróżą,
  • zapewnij mu dostęp do wody i spakuj jego ulubione przekąski, 
  • jeśli jesteś właścicielem małego psa, to pamiętaj o transporterze,
  • przygotuj kaganiec, książeczkę zdrowia, a w przypadku wyjazdu za granicę, weź paszport. 

Podróże z psem samolotem 

Przed podróżą samolotem z psem dokładnie zapoznaj się z zasadami i wymogami przewoźnika dotyczącymi przewozu zwierząt. Wymogi te mogą się znacząco różnić w zależności od linii lotniczej, dlatego sprawdź politykę przewoźnika, na którego się zdecydowałeś. To jednak nie wszystko. 

Zadbaj o to, aby przybyć na lotnisko odpowiednio wcześniej, a najlepiej 2-3 godziny przed planowanym odlotem, ponieważ procedury związane z przewozem zwierząt mogą wymagać dodatkowego czasu. 

Psy w kabinie pasażerskiej 

Większość linii lotniczych umożliwia przewóz psów na pokładzie samolotu w towarzystwie opiekuna, ale tylko w przypadku małych ras psów, których waga wraz z transportem nie przekracza zazwyczaj 8 kg. Psy te muszą być umieszczone w odpowiednio zabezpieczonym transporterze pod siedzeniem opiekuna. Podczas lotu przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i nie trzymaj zwierzęcia na kolanach w trakcie lotu.

Psy w luku bagażowym 

Większe psy muszą podróżować w luku bagażowym, również w specjalnie dostosowanym transporterze. Każda podróż jest dla zwierzęcia stresująca, szczególnie gdy musi ono podróżować z dala od opiekuna. Z tego powodu rozważ alternatywne rozwiązania, na przykład pozostawienie psa w domu pod opieką zaufanej osoby lub w hotelu dla zwierząt.

Rasy brachycefaliczne

W przypadku mopsów, buldogów i innych psów zaliczających się do ras brachycefalicznych, sprawa delikatnie się komplikuje. Ze względu na specyficzną budowę anatomiczną, psy te mogą mieć problemy z oddychaniem w warunkach samolotowych. Z obawy o poważne komplikacje zdrowotne, niektóre linie lotnicze zabraniają przewozu danych ras ze względów bezpieczeństwa. 

Dokumenty niezbędne podczas podróży z psem 

Na samym początku chcemy zaznaczyć, że podstawą jest chip. Twój pies go potrzebuje. Kiedy zwierzę się zgubi, o wiele szybciej wróci do domu. Zanim więc wyruszysz w podróż, wybierz się do weterynarza i zaczipuj swojego czworonoga. Następnie przygotuj odpowiednie dokumenty, które niezbędne są do podróży. 

Książeczka zdrowia 

Pamiętaj, aby zawsze mieć ją pod ręką, ponieważ nigdy nie wiesz, co wydarzy się podczas podróży. Niektóre sytuacje są nieprzewidziane, na przykład pogryzienie pupila przez inne zwierzę. W książeczce zdrowia są wszystkie niezbędne informacje dotyczące szczepień psa, a także przebytych chorób czy podawanych leków. 

Paszport 

Paszport przyda Ci się, kiedy planujesz zabrać swoje zwierzę za granicę. Wyrobieniem takiego dokumenty zajmuje się weterynarz. Chcąc otrzymać paszport, musisz dostarczyć niezbędne dokumenty, książeczkę zdrowia i numer chipu psa. Wyrobienie paszportu kosztuje około 150 złotych, ale dokładna cena zależy od lokalizacji – w większych miastach będzie on droższy.

Podobne wpisy