mops

Mops

Mops – charakterystyka rasy. Co warto wiedzieć tym popularnym psiaku? 

Mops to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych, ale także najbardziej charakterystycznych psiaków. Dlaczego akurat ten pies podbił serca miłośników na całym świecie? Co wyróżnia psy mopsy? Charakter, wygląd, a może jedno i drugie? Sprawdź to!

W rankingach z gatunku „najpopularniejsza rasa psa” mops od lat plasuje się na szczycie listy. Opiekunowie podkreślają jego wesołe usposobienie, dużą inteligencję i radość życia. Chociaż na pierwszy rzut oka mops może wydawać się nieco pochmurny, to już krótki kontakt z tym psem udowadnia, że to tylko pozory. Mopsy uwielbiają zabawę, szybko się uczą i budują głęboką więź ze swoim właścicielem. Poznaj ich największe zalety. 

Mops – rasa, opis i wzorzec

Czym wyróżnia się tak charakterystyczna jak mops rasa? Opis ze standardu FCI klasyfikuje zwierzaka w grupie IX, czyli psów do towarzystwa (dokładnie do sekcji małych psów molosowatych). Przeciętny mops powinien ważyć od 6 do 8 kilogramów i mierzyć od 30 do 36 cm w kłębie. 

Jego ciało jest zwarte, dobrze umięśnione i krępe a skóra luźna. Najbardziej charakterystyczną cechą tego zwierzaka jest krótka i kwadratowa kufa oraz głębokie zmarszczki na czole. Warto podkreślić, że żadna z tych cech anatomicznych nie powinna utrudniać mopsowi oddychania ani codziennego funkcjonowania. 

Mops – charakterystyka szaty i umaszczenia

Jakie kolory może mieć mops? Charakterystyka rasy zawarta we wzorcu wskazuje na cztery możliwe rodzaje umaszczenia: 

  • płowe,
  • brzoskwiniowe,
  • srebrne,
  • czarne. 

Każdy mops powinien mieć czarną maskę oraz pręgę grzbietową, która przebiega od ogona do potylicy. 

Mops pies – charakter i usposobienie

Mops, pies charakter którego można opisać jako towarzyski i energiczny, często mylnie uznawany jest za leniwego gbura. W istocie przedstawiciele tej rasy to energiczne i bardzo przyjacielskie psiaki. Szybko się uczą, nie mają tendencji niszczycielskich i z reguły grzecznie zostają same w domu. To wprost idealne psy do towarzystwa!

Rasa psa mops – pies jednego człowieka

Mopsy są serdeczne w stosunku do wszystkich członków rodziny i z każdym z nich potrafią zbudować wyjątkową więź. Warto jednak pamiętać, że z natury są to psy, które największą miłością obdarzają jednego, wybranego przez siebie opiekuna. To jemu są bezgranicznie oddane i na jego polecenia najchętniej reagują. 

Mops – energiczny towarzysz spacerów

Jaką potrzebę ruchu ma mops? Charakter tych psów w istocie jest dosyć żywy. Chociaż nie biegają po torach agility i nie skaczą za dyskiem, to jednak chętnie towarzyszą opiekunowi w dłuższych spacerach. Zarówno tych miejskich, jak i plenerowych. 

Mops pies – zdrowie i choroby

Ze względu na dużą popularność rasa padła ofiarą niebezpiecznych i nieprzemyślanych planów hodowlanych. Dążenie do tego, aby psy były jak najmniejsze a ich kufa jak najbardziej płaska doprowadziło do poważnych wad anatomicznych. Dzisiaj hodowcy dążą do tego, aby odwrócić te niebezpieczne tendencje. Z pokolenia na pokolenie powstaje coraz zdrowsza rasa psa. Mops nie jednak wolny od schorzeń. Najczęściej występuje:

  • zapalenie opon mózgowych,
  • dysplazja stawów biodrowych,
  • dysplazja stawów łokciowych,
  • kamień nazębny. 

Marzy ci się pies mops? Szczeniak powinien pochodzić ze sprawdzonej hodowli, w której jego rodzice badani są na obecność potencjalnych chorób!

Pies mops – szczeniak z hodowli

A jak to wygląda w praktyce? Skąd powinien pochodzić mops? Charakterystyka dobrej hodowli opiera się na trzech filarach:

  • rejestracji w Związku Kynologicznym w Polsce,
  • dobrej opinii wśród miłośników rasy,
  • doświadczeniu hodowcy. 

Nigdy nie kupuj psa od przypadkowej osoby. Mały mops bez papierów, lub z metryką organizacji, która nie należy do FCI to ofiara pseudohodowli. Jego pochodzenie nie jest znane a charakter i zdrowie to jedna wielka niewiadoma. 

Ile kosztuje mały mops? Cena psa z rodowodem 

W kontekście psów rasowych zawsze pojawia się pytanie o cenę. Ile kosztuje pies mops? Szczeniak z rodowodem FCI to obecnie wydatek średnio od 3 do 5 tysięcy. Mały mops za kilkaset złotych sprzedawany jako „okazja” lub „piesek na kolanka” jest psem w typie rasy. Takie znajdziesz za darmo w schroniskach. 

Mops – charakterystyka rasy na przestrzeni wieków

Skąd pochodzą psy mopsy? Charakter rasy i jej niezwykły wygląd zawdzięczamy mieszkańcom starożytnych Chin. Znaleziska archeologiczne wskazują na to, że psy podobne do współczesnego mopsa przez wieki zamieszkiwały tamtejsze dwory. Wśród kynologów nie ma jednak zgody w kwestii tego w jaki sposób zwierzęta te rozprzestrzeniły się po świecie. 

Mopsy jako towary luksusowe

Chińscy kupcy prowadzili handel z Europą poprzez tak zwany Jedwabny Szlak. Najczęściej zakłada się, że jednym z luksusowych towarów był właśnie mops. Charakter i ciekawy wygląd tego psa budziły ciekawość, dlatego był on przekazywany z rąk do rąk. Oczywiście trafiał przede wszystkim na salony. 

Pies mops współcześnie

Skąd pochodzi współczesny mops? Charakterystyka rasy takiej, jaką znamy dzisiaj to dzieło… Brytyjczyków. To właśnie na brytyjskich dworach mopsy zrobiły swego czasu największą karierę. Stamtąd rozprzestrzeniły się na Stany Zjednoczone i Kanadę. Obecnie to jedna z najpopularniejszych ras na całym świecie. 

Psy mopsy – charakter relacji społecznych 

Mops, pies charakter którego ceniony jest na kilku kontynentach to wprost idealny towarzysz rodziny. Dobrze dogaduje się zarówno z dziećmi, jak i z osobami starszymi. W stosunku do człowieka jest ufny, kochający i niemal zawsze nastawiony pozytywnie. 

Mopsy z reguły dobrze odnajdują się w większych stadach psów. wiele z nich w pełnej zgodzie mieszka także z kotami i mniejszymi zwierzętami domowymi. Wystarczy, by szczeniak nabył podstawy psiej komunikacji, aby nie sprawiał na tym polu żadnych problemów do późnej starości. 

Pielęgnacja mopsa 

Pielęgnacja mopsa z reguły nie przysparza szczególnych problemów. Jego krótkie futro warto regularnie wyczesywać. W ten sposób unikniesz problemu nadmiaru sierści na meblach i ubraniach. 

Bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry między fałdami. Regularnie sprawdzaj, czy w tych miejscach nie zalega nadmiar brudu, czy wilgoci. Mogą one prowadzić do infekcji i stanów zapalnych, które powodują u zwierzaka ból i dyskomfort. 

Rasa psa mops – podsumowanie

Wiesz już czego wymaga odpowiednia pielęgnacja mopsa oraz jak wybrać szczeniaka dla siebie. Pamiętaj, że ten energiczny psiak ponad wszystko ceni sobie obecność człowieka. Źle znosi długotrwałą samotność. Nie warto decydować się na niego w sytuacji, kiedy całe dnie będzie musiał spędzać sam. Jeśli jednak poświęcisz mu odpowiednią ilość czasu szybko dostosuje się do twojego stylu życia i będzie doskonałym kompanem na długie lata.

Podobne wpisy