pitbull

Pitbull

Pitbull – rasa psa, która budzi wiele emocji. Jaki jest naprawdę american pitbull terrier? 

Interesuje cię pitbull – pies, szczeniak z hodowli? Chcesz wiedzieć, czy to pupil dla ciebie? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są najważniejsze cechy tego wyjątkowego psa. 

Pitbull, rasa psa, której próżno szukać na listach FCI, może nieco konfundować polskiego odbiorcę. W mowie potocznej bowiem określenie pitbull to skrót, który odnosi się zarówno do rasy american pit bull terrier, jak i do rasy american bulli. W naszym tekście skupimy się na tej pierwszej. To ona bowiem najbardziej odpowiada przeciętnemu wyobrażeniu pitbulla. Dlaczego te rodzinne i przyjazne psy znalazły się liście ras uznawanych za niebezpieczne? Sprawdźmy to. 

Historia rasy american pit bull terrier

Chociaż trudno w to uwierzyć dzisiejsze pitbulle są potomkami buldogów angielskich, które w XIX wieku były o wiele lżej zbudowane i zręczniejsze niż dzisiaj. Domieszka krwi terriera miała sprawić, że powstaną psy nie tylko fizycznie silne, ale także szybkie i nastawione na cel. 

Czy w przypadku rasy pitbull hodowla była od początku nastawiona na walki psów? Prawdopodobnie tak, chociaż nie mamy takiej pewności. W przeciwieństwie do bullteriera – psa o podobnej historii, postępy w prowadzeniu hodowli i tworzeniu wzorca pitbulla nie zostały udokumentowane. Do ujednolicenia wzorca pod względem użyteczności doszło pod koniec XIX wieku. Dzisiaj rasa uznawana jest za odrębną przez takie organizacje jak United Kennel Club, czy American Dog Breeders Assosiation. 

Czy pitbull jest groźny?

U rasy takiej jak pitbull charakter często jest źródłem wielu kontrowersji i nieporozumień. Psy te są z natury bardzo waleczne, nakierowane na cel i odporne na ból. Cechują się również ogromną siłą fizyczną. Brak odpowiedniej socjalizacji i wychowania może do zaburzeń behawioralnych, takich jak nadmierna lękliwość. Te z kolei nierzadko prowadzą do zachowań nieadekwatnie agresywnych. 

Jednak, czy pitbull jest groźny? Pozbawiony socjalizacji, zostawiony samemu sobie i niewychowany pies tej rasy faktycznie może stwarzać zagrożenie. Jego duża siła i zajadłość w walce to cechy, które sprawiają, że większość innych zwierząt (a również ludzi) w starciu z tym psem jest bez szans. Mimo wszystko pitbull nie jest zaprogramowany do zabijania! Etykiety takie jak „pies morderca” są niezwykle krzywdzące, ponieważ zdecydowana większość pitbulli nie stanowi żadnego zagrożenia dla otoczenia. 

Pitbull – charakter psa

A jaki tak naprawdę jest pitbull? Charakter tego psa jest czuły i bardzo energiczny. Pitbulle mają nieskończone pokłady energii. Uwielbiają zabawę, długie spacery i z powodzeniem trenują wiele sportów kynologicznych. 

Entuzjaści rasy podkreślają, że trudno o psa, który byłby tak czuły i otwarty w okazywaniu uczuć jak pitbull. Waga tego psa i jego rozmiary sprawiają jednak, że skakanie na ukochanego człowieka może skończyć się poważnym poturbowaniem!

Jak wygląda pitbull?

Jakie są najważniejsze cechy fizyczne, którymi charakteryzuje się pitbull? Rasa psa jest w zdecydowanej większości przypadków ujednolicona jest pod kątem wyglądu. W przypadku american pit bull terriera kwestia jest nieco bardziej zawiła. Zarówno United Kennel Club, jak i American Dog Breeders Assosiation kierują się bowiem innym standardami. 

Czy można więc zwięźle odpowiedzieć na pytanie jak wygląda pitbull? To masywny i dobrze zbudowany pies o harmonijnej i proporcjonalnej budowie. Sylwetka może być wpisana w kwadrat lub prostokąt. Psy tej rasy wyróżniają się grubą skórą bez fałd. Dopuszczalna jest każde umaszczenie za wyjątkiem marmurkowego (merle).

Pitbull – waga i wymiary

Ze względu na różne wzorce rasy pitbull, waga tego zwierzaka nie jest precyzyjnie określona. Ostateczna masa zależy od budowy ciała, wysokości zwierzęcia, genów i płci. Zakłada się jednak, że pitbull nie powinien być lżejszy niż 13 ani cięższy niż 35 kg. 

Czym się różni pitbull od amstaffa?

Fizyczne podobieństwo pitbulla to american staffordshire terriera (popularnego amstaffa) sprawia, że obydwie rasy często bywają mylone. Nie bez powodu. Niektóre amerykańskie organizacje kynologiczne dopuszczają rejestrowanie jednego psa zarówno jako pitbulla, jak i amstaffa. Różnica między obydwoma rasami w tamtejszym rozumieniu w zasadzie nie istnieje. 

W realiach europejskich kierujemy się jednak przede wszystkim wytycznymi FCI. Ta organizacja nie uznaje american pit bull teriera za odrębną rasę, natomiast american stafforshire terriera już jak najbardziej! Odpowiadając najkrócej na pytanie czym różni się pitbull od amstaffa, można uznać, że wysokością. Staffiki są niższe i mają bardziej atletyczną budowę ciała. Ich wygląd jest dokładnie określony przez wzorzec a szczenięta można kupić w hodowlach ZKwP.

Pitbull – rasa psa dla każdego? 

Psiaki wiecznie wesołe, energiczne, które bardzo przywiązują się do rodziny i otwarcie okazują miłość jej członkom są pozornie towarzyszami doskonałymi. Nic dziwnego, że wiele osób marzy o pupilu takim jak pitbull. Rasa psa jest jednak uważana za kontrowersyjną. Czy nadaje się dla każdego? 

Zdecydowanie nie. Opiekun pitbulla powinien być osobą silną fizycznie, ale jednocześnie opanowaną i stanowczą. Duże doświadczenie w wychowywaniu psów nie jest konieczne, jednak należy mieć otwartą głowę i chęć do pracy ze specjalistą od treningu i behawioru. 

Jak wychować pitbulla?

Kluczem do odpowiedniego wychowania pitbulla jest spokój i konsekwencja w stawianiu granic oraz odpowiednia socjalizacja z innymi psami. Od szczeniaka zwierzak powinien uczyć się psiej komunikacji i opanować wewnątrzgatunkowy savoir vivre. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy szkoleniowca, który ma doświadczenie w pracy z terrierami typu bull (TTB). 

Szelki dla pitbulla i inne potrzebne akcesoria

American pitbull terrier to bardzo silny pies, który wymaga szczególnego wyposażania spacerowego. Odpowiednie szelki dla pitbulla, powinny być uszyte z wytrzymałej taśmy i odpowiednio szerokie (przynajmniej 3,5 cm). Najlepiej wybierać szelki typu guard, które nie blokują obręczy barkowej.

Pitbull może również chodzić w wytrzymałej obroży. Nie powinna być to jednak kolczatka ani obroża zaciskowa (tak zwany dławik). Jeżeli takie narzędzia w ogóle są wykorzystywane to wyłącznie pod okiem profesjonalisty i w ściśle określonych sytuacjach. 

Pitbull – hodowla. Jak wybrać tę dobrą?

W przypadku rasy takiej jak pitbull charakter psa zależy w dużej mierze od genów oraz socjalizacji w okresie wczesnego szczenięctwa. Obydwie te kwestie zależą w dużej mierze od hodowcy. Jeżeli więc marzy ci się pitbull, hodowla powinna być wybrana szczególnie ostrożnie. 

Co wyróżnia te naprawdę warte uwagi?

  • Przynależność do ADBA (American Dog Breeders Association) lub UKC (United Kennel Club).
  • Otwartość i przejrzystość. Masz prawo poznać rodziców swojego psiaka i zobaczyć, w jakich warunkach żyją).
  • Dobre opinie wśród miłośników rasy. 

Ile kosztuje pitbull?

Na to ile kosztuje pies pitbull składa się wiele czynników – przede wszystkim renoma hodowli oraz umaszczenie szczeniaka. Zazwyczaj psy tej rasy z rodowodem UKC lub ABDA kosztują od 3 do 6 tysięcy złotych. 

Pamiętaj, aby nigdy nie kupować pitbulli od przypadkowych osób. W sieci roi się od szczeniaków oferowanych za kilkaset złotych. Są to wszelkiego rodzaju mieszańce i psy, których pochodzenia nie da się ustalić. Tym samym ich zdrowie psychiczne i fizyczne jest niemożliwe to przewidzenia. 

Pitbulle budzą wiele skrajnych emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Pitbull – pies, szczeniak, czy nawet staruszek – ma zawsze mnóstwo energii, jest wylewny i kochający. Chociaż z pewnością nie jest „psem mordercą”, o którym lubią rozpisywać się media, to jednak wymaga konsekwentnego wychowania i świadomego przewodnika, który zna zasady pracy z psem. 

Podobne wpisy