Czipowanie psa
Spis treści
Co to jest czipowanie psa?
Dbanie o pupila otrzymało przez ostatni raz spory upgrade. Opieka nad psem nie polega już tylko nad podawaniem ulubionej karmy i zapewnieniem dostępu do bieżącej wody. Obecnie to, coś znacznie więcej – doszło wiele dodatkowych czynności, a w tym czipowanie psów. Właściciele czworonogów powinni czipować swoje zwierzęta, aby zapewnić im bezpieczeństwo i sprawny powrót do domu. Z naszego artykułu dowiesz się więcej o całym zabiegu.
Czipowanie psa – czym jest?
Czipowanie psów to niezwykle istotny zabieg, który polega na wszczepieniu pod skórę zwierzęcia niewielkiego implantu, przypominającego ziarenko ryżu. Ten implant, zwany mikroczipem, zawiera unikalny 15-cyfrowy numer identyfikacyjny. Po przeprowadzeniu procedury numer ten jest zarejestrowany w specjalnej bazie danych, gdzie zostaje powiązany z nazwiskiem oraz danymi kontaktowymi opiekuna.
Tutaj jeszcze zaznaczymy; jeśli pies pochodzi ze schroniska lub legalnej hodowli, istnieje możliwość, że już został on zaczipowany. Właśnie dlatego przed przeprowadzeniem zabiegu weterynarz zawsze upewnia się, czy pies posiada już ten mały identyfikator.
Co daje czipowanie psa?
Doskonale wiemy, że żaden właściciel nie myśli o tym, że jego ukochany pies mógłby uciec. Niestety niekiedy zwierzę może się przestraszyć lub wygrają instynkty i pies zerwie się ze swojej smyczy. W takim przypadku znalezienie go jest trudnym zadaniem. O wiele trudniejszym, kiedy pupil zdejmie swoją obrożę, na której była adresatka. Co w takiej sytuacji? Pozostają jedynie ogłoszenia rozwieszane na okolicznych słupach.
Jeśli pies ma specjalny chip, to o wiele szybciej trafi on do swojego domu. Wystarczy, że trafi na osobę z fundacji, schroniska lub odpowiedzialnego opiekuna, który zabierze go do najbliższego weterynarza, aby sprawdzić chip. Więc, co daje czipowanie psa? Przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że gdy tylko pies trafi w ręce człowieka, od razu zostanie zwrócony do domu.
Jak wygląda chip dla psa?
Chip dla psa, czyli mikroprocesor zwany również mikroczipem, to małe urządzenie zawierające zaprogramowany unikalny numer identyfikacyjny składający się z 15 cyfr. Choć brzmi to skomplikowanie, faktycznie jest to bardzo prosty i skuteczny sposób identyfikacji zwierząt. Mikroczip ma wielkość ziarenka ryżu.
Kiedy ktoś zbliży czytnik mikroczipów do psa, odczyta unikalny numer identyfikacyjny zainstalowany w chipie. Jeśli ten numer został zarejestrowany w jednej z ogólnopolskich baz danych, to możliwe będzie dotarcie do właścicieli psa.
Czy pies czuje swój chip?
Jak już udało nam się wspomnieć. Chip jest wyjątkowo mały, a najlepiej porównać go do ziarnka ryżu. Dodatkowo został on zamknięty w specjalnej, szklanej powłoce, która jest całkowicie bezpieczna dla organizmu zwierzaka. Nowa technologia sprawia, że nie ma żadnego ryzyka pęknięcia, ani uwolnienia się żadnej substancji do organizmu psa.
Czip dla psa jest tak mały, że nie uda Ci się wyczuć go pod palcami. Tak samo Twój pies go nie poczuje. Lekarza umieszczają urządzenie w okolicach prawej lub lewej łopatki psa, niekiedy również blisko szyki, dzięki czemu pies nie ma możliwości gryzienia danego miejsca.
Czy czipowanie psa jest obowiązkowe?
I choć w wielu krajach czipowanie psa jest obowiązkowe, tak w Polsce nie ma obowiązku czipowania zwierząt. Dobra wiadomość jest taka, że w naszym kraju odbywa się wiele akcji społecznych związanych z czipowaniem. Najpopularniejszą jest PiESEL. Gminy i miasta również oferują coś od siebie, a dokładnie finansują one czipowanie zwierząt na danym obszarze. Już wiesz, jak ważne jest czipowanie psa, a co dokładnie ono daje?
- Zapobiega bezdomności zwierząt – schroniska mogą łatwo odczytać dane właściela psa i zwrócić go opiekunom. Psy, które nie mają chipsów czekają w schroniskach do czasu, aż ktoś się po nie nie zgłosi.
- Zmniejsza ciężar finansowy zrzucany na schroniska i fundacje – oddanie psa właścicielom to mniejsze koszty utrzymania zwierzęcia. Każdy pies musi jeść, pić i mieć miejsce do spania.
- Zwiększa odpowiedzialność za porzucenie psa przez opiekuna – o wiele łatwiej jest dojść do opiekunów, którzy zdecydowali się na wywiezienie psa, na przykład do lasu.
- Zwiększa skuteczność wykrywania sprawców zaniedbań lub znęcania się nad pupilem,
- Daje gwarancję szybkiej weryfikacji w przypadku zaginięcia psa.
Jak długo ważny jest chip u psa?
Czip u psa jest niezwykle ważny, ponieważ zapewnia trwałą i niezawodną formę identyfikacji przez całe życie zwierzęcia. Mikroczip, będący małym urządzeniem elektronicznym o rozmiarze ziarna ryżu, jest trwale wszczepiany pod skórę psa, co oznacza, że pozostaje aktywny i funkcjonalny przez całe życie Twojego pupila.
Numer identyfikacyjny przypisany do czipa jest unikalny dla danego psa i nie zmienia się z biegiem lat. Jest to stały sposób identyfikacji. Nawet jeśli czip nie jest usuwany, nie ulega on uszkodzeniu ani dezaktywacji. Istnieje tylko kilka sytuacji, w których może zostać usunięty, na przykład w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub zabiegu chirurgicznego. Jednakże zazwyczaj usuwa się go przed przeprowadzeniem rezonansu magnetycznego.
Pamiętaj, że samo posiadanie czipa nie gwarantuje aktualnych informacji o opiekunie psa w bazie danych. Opiekun psa powinien regularnie aktualizować dane kontaktowe zarejestrowane w systemie identyfikacyjnym. Zatem czip jest trwałym środkiem identyfikacji, który może służyć psu przez całe życie, ale jego skuteczność zależy również od Twojego zaangażowania w zarejestrowanie czipa oraz aktualizowanie informacji w bazie danych.
Jak w praktyce wygląda zabieg czipowania u psów?
Zabieg czipowania psa jest nie tylko bezbolesny, ale także stosunkowo szybki i prosty. Weterynarz umieszcza mikroczip po lewej stronie szyi psa, albo między łopatkami. Niekiedy zdarza się, że lekarz jest zmuszony do wygolenia sierści w miejscu, w którym zostać ma wszczepiony mikroczip, co ułatwia precyzyjne umieszczenie urządzenia pod skórą.
Lekarz w celu umieszczenia chipu wykorzystuje specjalną igłę. Cała procedura przypomina wykonanie zastrzyku lub wszczepienie implantu hormonalnego i zazwyczaj zajmuje tylko kilka chwil. W trakcie zabiegu weterynarz może delikatnie przytrzymywać psa, aby zapewnić stabilność i komfort zwierzęcia. Spokojnie doświadczony specjalista z pewnością nie zrobi mu krzywdy.
Po wszczepieniu mikroczipu lekarz sprawdza, czy urządzenie działa poprawnie. Jeśli wszystko przebiegło zgodnie z planem, to przychodzi kolej na wprowadzenie unikalnego numeru do odpowiednich rejestrów, a w tym baz identyfikacyjnych zwierząt oraz ewentualnie książeczki zdrowia czy paszportu.
Aktywność po czipowaniu
Twoim zadaniem jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej opieki i monitorowania miejsca wszczepienia mikroczipu. W większości przypadków psy wracają do swojej codziennej aktywności bez żadnych problemów, ale lekarze i tak zalecają kontrolę. Nie da się przewidzieć, jak zwierzę zareaguje po zabiegu. Szczególnie, że bardzo często chipowanie przeprowadza się podczas innych, rutynowych zabiegów, na przykład szczepień szczeniąt, o których pisaliśmy więcej na blogu.
Rejestracja chipa psa – o tym pamiętaj
Czipowanie psa można podzielić na dwa etapy. Pierwszy odbywa się u weterynarza, kiedy to lekarz podaje zastrzyk. A drugi jest wtedy, gdy obowiązki spadają na właściciela. Ty, jako opiekun psa musisz pamiętać o rejestracji mikroczipu. Twoim zadaniem jest uzupełnienie wszystkich danych, a następnie regularna aktualizacja, chociażby numeru telefonu.
Niestety mamy złą wiadomość. Nie ma jednej bazy danych. Ogólne rozwiązanie nie zostało jeszcze wprowadzone, dlatego w tym przypadku są dwa rozwiązania. Jednym z podejść jest znalezienie bazy danych z największą liczbą rekordów i zarejestrowanie zwierzęcia właśnie tam. Alternatywnym podejściem jest zarejestrowanie psa w każdej dostępnej bazie danych, co zwiększa szanse na szybkie odnalezienie w przypadku zaginięcia. Proces rejestracji mikroczipu jest zazwyczaj prosty i szybki – wystarczy podać 15-cyfrowy numer identyfikacyjny zwierzęcia oraz dane kontaktowe opiekuna.
Safe Animal
Jeśli jeszcze nie wybrałeś właściwej bazy danych, to zapoznaj się z najbardziej znaną opcją, a jest nią międzynarodowa baza danych Safe Animal. Wystarczy, że wejdziesz na stronę danej bazy danych i wypełnisz prosty formularz, który pozwoli Ci powiązać chip z konkretnymi informacjami dotyczącymi Twojego zwierzaka.
Identyfikacja.pl
Konkurencją dla Safe Animals jest międzynarodowa baza danych Identyfikacja.pl. Tam również warto umieścić dane swojego zwierzaka i połączyć je z danymi opiekuna. W ten sposób zwiększasz prawdopodobieństwo, że Twój pies szybciej wróci do domu, kiedy się zgubi lub ucieknie.
Ile kosztuje czipowanie psa?
Koszt czipowania psa zależy głównie od regionu oraz ceny obowiązującej w danej przychodni weterynaryjnej. Zazwyczaj ceny wahają się w granicach od kilkudziesięciu do 150 złotych. Jednakże warto zaznaczyć, że te kwoty są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od lokalizacji oraz oferty konkretnej placówki weterynaryjnej. Pamiętaj, że na terenie wielu miejsc odbywają się darmowe czipowania organizowane przez różne fundacje lub samorządy. Kiedy tylko wyrazisz chęci przeprowadzenia zabiegu czipowania, lekarz weterynarii przedstawi Ci dostępne opcje – w tym różnice między czipami.
Jak sprawdzić chip psa?
Znalazłeś psa, który od kilku godzin błąka się po Twojej okolicy? A może chcesz upewnić się, że Twoje zwierzę otrzymało chip w schronisku? W takim razie najlepszym rozwiązaniem, aby odczytać dane lub sprawdzić, czy pies ma chip, jest udanie się do weterynarza, który ma specjalny czytnik. Oczywiście psi lekarz nie jest jedynym rozwiązaniem. W takie czytniki wyposażone zostały również niektóre schroniska, straż graniczna, a nawet straż miejska zajmująca się bezpańskimi zwierzętami.
Kiedy tylko znajdziesz psa, który wydaje się być bezpański, podjedź do najbliższego gabinetu weterynaryjnego, gdzie weterynarz sprawdzi, czy zwierzę ma zaczipowany mikroczip. Lekarz zbliży czytnik do prawej lub lewej łopatki, a także szyi psa. Jeśli pies został zaczipowany, numer identyfikacyjny pojawi się na wyświetlaczu czytnika.
Następnie należy wpisać ten numer do internetowej bazy danych, gdzie znajdują się informacje o właścicielu psa. Dzięki temu możesz skontaktować się z właścicielem i poinformować go o znalezieniu jego zwierzaka.
Czy chip psa da się odczytać telefonem?
Nie, niestety nie istnieje możliwość odczytania danych z mikroczipu psa za pomocą telefonu komórkowego. Nie ma żadnej aplikacji ani funkcji, która pozwalałaby na bezpośrednie odczytanie numeru identyfikacyjnego z mikroczipu. Dlatego też, jeśli znajdziesz psa, który może być zaczipowany, konieczne jest udanie się z nim do miejsca, w którym dostępne są specjalne czytniki. Tak jak wyżej wspomnieliśmy, może to być gabinet weterynaryjny lub najbliższe schronisko.
Co to jest chipowanie psa – podsumowanie
Już znasz odpowiedzi na najważniejsze pytania. I pewnie wiesz, jak ważne jest, aby zaczipować psa. Pamiętaj również o dodatkowym zabezpieczeniu. Twoje zwierzę powinno mieć solidne szelki dla psa, wytrzymałą smycz i identyfikator, na którym znajduje się numer telefonu właściciela. W ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo swojemu psu, a to podstawa. Skoro już wiesz, co daje czipowanie psa, to czas, aby znaleźć najbliższy gabinet weterynaryjny i zacząć działać. Zaraz po umieszczeniu chipa w ciele psa, zapisz go do najlepszej bazy danych i systematycznie uzupełniaj dane. Pamiętaj, aby na wizytę u lekarza zabrać ulubioną psią zabawkę – w ten sposób Twoje zwierzę poczuje się pewniej.