jaką karmę dla psa wybrać

Jaką karmę dla psa wybrać?

Psy to najwierniejsi towarzysze człowieka już od wielu lat. Czworonożni przyjaciele są często traktowani niemal jak równoprawni członkowie rodziny. Warto więc zadbać o ich kondycję oraz zdrowie, by móc cieszyć się ich towarzystwem jak najdłużej. Najlepszym sposobem na zatroszczenie się o pupila jest wybór karmy, dopasowanej do jego preferencji oraz potrzeb. Na co warto zwrócić uwagę przy żywieniu psa? Jaka karma będzie odpowiednia dla alergików? Dlaczego warto zainwestować w odpowiednią dietę czworonoga? Sprawdź!

Jaką karmę dla psa wybrać? Słowo o składach produktów

Stając przed koniecznością wyboru karmy dla czworonoga, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na jej skład. W przeciwieństwie do kotów, psy nie powinny żywić się wyłącznie mięsem – dodatki owocowo-warzywne są więc pożądane. Karma powinna zawierać od 25-40% białka, w zależności od wielkości oraz aktywności danego psiaka. Istotny jest również dodatek tłuszczów, które odpowiadają za stan futra oraz ułatwiają przyswajanie niektórych witamin.

Jaką zatem karmę dla psa wybrać? Bogatą w białko, zawierającą dodatek warzyw lub owoców, o ograniczonej ilości zbóż i zbędnych zapychaczy (np. soi). Warto zwrócić szczególną uwagę na karmy, wzbogacone o tłuszcze nienasycone, ponieważ zawierają one duże ilości kwasów omega-3, 6 oraz 9.

Jaką karmę dla małych i dużych warto wybrać?

Żywienie niedużego kanapowca znacznie różni się od diety potężnego bernardyna czy owczarka. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest znacznie większe u psów dużych ras, zwłaszcza w okresie rozwoju oraz na starość. Małe psy z kolei często cierpią z powodu kruchości stawów, a także nadwagi, jeśli są przekarmiane lub źle odżywiane.

Jaką więc karmę wybrać dla przedstawicieli obu grup? Warto zwrócić uwagę na skład, ale również kształt chrupków i ilość porcji. Im mniejsza dzienna porcja jest proponowana przez producenta na opakowaniu, tym bogatszy skład karmy. W przypadku psiaków każdych rozmiarów warto dokładnie zapoznać się z tabelą żywienia, a także dzielić posiłki na 2-3 razy. Kształt i wielkość chrupka również mają znaczenie. Duże rasy powinny dostawać karmę, podzieloną na większe cząstki, ponieważ w ten sposób zapobiegniesz „łykaniu” pokarmu przez psa. Z kolei małe czworonogi mogą nie poradzić sobie z większymi chrupkami, dlatego warto sięgnąć po opcję mini.

Jaką karmę wybrać dla psa seniora, a jaką dla juniora?

Choć mogłoby się wydawać, że żywienie psów nie zmienia się zbytnio w trakcie ich życia, to jednak jest wprost na odwrót. W okresie wzrostu czworonogi mają zwiększone zapotrzebowanie na białko, które jest budulcem mięśni. Istotny jest również wapń, wchodzący w skład układu kostnego psa.

Starość to ciężki czas nie tylko dla ludzi, ale również dla futrzastych przyjaciół. Aby nieco wspomóc ich w tym okresie, dobrze sprawdzi się karma dla psów o nieco mniejszej kaloryczności i zawartości tłuszczu. Przydadzą się za to witaminy – A, D, E oraz K. Warto również ograniczyć ilość węglowodanów, które mogą przyczyniać się do nadmiernego tycia i obciążania układu kostnego.

W naszym asortymencie znajdziesz karmy najwyższej jakości, o sprawdzonym składzie. Dopasuj pokarm do potrzeb Twojego psa i ciesz się jego zdrowiem oraz witalnością na dłużej!

Podobne wpisy