Owczarek podhalański
Owczarek podhalański opiekuńczy stróż o wielkim sercu. Czy to pies dla każdego?
Owczarek podhalański wyróżnia się potężnymi rozmiarami, białym futrem i stabilnym usposobieniem. W stosunku do domowników jest czuły i opiekuńczy. Ten duży i silny zwierzak w nieodpowiednich rękach może jednak stać się bardzo niebezpieczny.
Owczarki podhalańskie, zwane pieszczotliwie podhalanami, są jedną z pięciu uznanych przez FCI polskich ras psów. Wzmianki o wielkich białych psach, które w Tatrach pilnowały trzody przed wilkami i złodziejami sięgają jeszcze XVII wieku. Obecnie rasa wykorzystywana jest lokalnie do wypasu owiec. Owczarek podhalański na nizinach coraz rzadziej jednak budzi zdziwienie. To bowiem doskonały stróż i wierny przyjaciel. Kto powinien zdecydować sie na takiego psa? Czy owczarki podhalańskie są agresywne? Podpowiadamy!
Opis rasy Owczarek podhalański
Owczarki podhalańskie to duże psy o prostokątnej sylwetce i długim masywnym tułowiu. Dorosły samiec może ważyć nawet 65 kilogramów i mierzyć 70 cm w kłębie. Suczki są nieco drobniejsze i niższe. Ich średnia waga wynosi około 55 kilogramów a wzrost waha się od 60 do 65 cm.
Jedynym dopuszczalnym przez wzorzec umaszczeniem owczarka podhalańskiego jest to jednolicie białe. Niektórzy przedstawiciele tej rasy mają na sierści kremowy nalot. Nie jest to jednak cecha pożądana na wystawach. Szata jest obfita, dwuwarstwowa i twarda.
Charakter Polskiego owczarka podhalańskiego
Jakie jest usposobienie owczarków podhalańskich? Często można spotkać się z opinią, że są to psy gwałtowne, a nawet agresywne. Warto zaznaczyć, że wzorcowy przedstawiciel tej rasy powinien mieć stabilny charakter. Wrodzona nieufność w stosunku do obcych nie może być tożsama z nieuzasadnioną agresją.
Szkolenie Owczarka podhalańskiego
Podhalany mają bardzo silny instynkt terytorialny. Kiedy poczują, że ich dom i rodzina są zagrożone mogą stać się trudne do opanowania. Właśnie dlatego tak istotne jest szkolenie, budowanie relacji i praca z psem. Jeżeli nie masz doświadczenia w wychowywaniu dużych i silnych psów użytkowych, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy szkoleniowca. Zacznij od zajęć psiego przedszkola, do którego mogą uczęszczać już kilkutygodniowe szczeniaki.
Owczarek podhalański przez wieki pracował samodzielnie. Wypasał owce na halach i pilnował ich bezpieczeństwa. Skłonność do samodzielnego podejmowania decyzji przetrwała w genach i ciągle jest w tej rasie bardzo silna. Stanowczy i łagodny przewodnik oraz jasno postawione granice to klucz do bezpieczeństwa zarówno psa, jak i jego otoczenia.
Historia rasy Owczarek podhalański
Co warto wiedzieć o historii owczarków podhalańskich? Wiemy na pewno, że są one spokrewnione z innymi białymi psami pasterskimi – węgierskim kuvaszem, czy pirenejskim psem górskim. Wszystkie te rasy miały wspólnego przodka, którym był najpewniej dog tybetański.
Współczesna historia owczarków podhalańskich
Duże białe psy od wieków pomagały góralom w wypasaniu stad owiec. Hodowano je selekcjonując osobniki najsilniejsze fizycznie i jednocześnie najbardziej odważne. Izolacja geograficzna sprawiła, że ta grupa zwierząt stała się swoistą rasą regionalną, typową dla terenu Tatr.
Po I wojnie światowej rozpoczęto kontrolowaną hodowlę. Za ojca rasy takiej, jaką znamy dzisiaj uchodzi profesor Maurycy Cyryl Trybulski. To on opracował wzorzec owczarka podhalańskiego i sędziował podczas pierwszej wystawy, która odbyła się w 1937 roku.
Owczarki podhalańskie po II wojnie światowej
Największy konflikt światowy nie był łaskawy dla kynologii. Podhalany znalazły się jednak w gronie szczęśliwców. Ich populacja przetrwała wojnę prawie w całości. Szybko przystąpiono do odbudowywania zinstytucjonalizowanej hodowli. Apogeum tego procesu przypada na lata 50. XX wieku. Wówczas opieką rasę oraz hodowców objął Związek Kynologiczny w Polsce. Obecnie obowiązujący wzorzec rasy owczarek podhalański nie zmienił się od 1988 roku.
Dla kogo jest owczarek podhalański?
Czy owczarek podhalański jest psem dla każdego? Zdecydowanie nie. Jego przewodnik powinien być osobą stabilną, konkretną i cierpliwą a przy tym otwartą na szkolenie metodami pozytywnymi. Stosowanie przemocy jest przeciwskuteczne. Zamiast eliminować niepożądane zachowania zazwyczaj dodatkowo je wzmaga.
Polski owczarek podhalański dom, czy buda?
Wbrew pozorom większość psów może mieszkać nawet w małych mieszkaniach. Wystarczy, że ich potrzeby zostaną zaspokojone poprzez urozmaicone spacery i treningi na powietrzu. W przypadku owczarków podhalańskich sprawa nie jest jednak taka oczywista. To psy, które mają w genach pracę na otwartych przestrzeniach. Warunki miejskie nie są dla nich odpowiednie.
Podhalany dobrze czują się na dworze. Są również niezwykle odporne na trudne warunki atmosferyczne. Wygodna i ocieplona buda będzie dla nich dobrym miejscem do zamieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że psy tej rasy bardzo potrzebują towarzystwa człowieka. Nie powinny być zamykane w kojcach i pozostawione same w sobie.
Owczarek podhalański dzieci i inne zwierzęta
Podhalany słyną ze swojej ogromnej miłości do dzieci. Są w stosunku do nich czułe i bardzo opiekuńcze. Warto dbać o to, aby jasno komunikować zwierzęciu, co faktycznie jest zagrożeniem, a co zupełnie go nie stanowi. Tylko w ten sposób unikniemy nadmiernego „pilnowania” i wynikających z niego nieadekwatnych do sytuacji zachowań agresywnych.
Warto dbać o poprawną socjalizację owczarka podhalańskiego z innymi psami. Szczeniaki powinny w kontrolowanych warunkach uczyć się komunikacji wewnątrzgatunkowej. Zaniedbania na tym polu mogą w późniejszym czasie skutkować konfliktami i nadmierną agresją.
Na co chorują polskie owczarki podhalańskie?
Psy ras dużych i olbrzymich z reguły nie są długowieczne. Ile żyje owczarek podhalański? Średnia długość życia przedstawiciela tej rasy waha się od 8 do 12 lat. Wiele zależy jednak od pochodzenia zwierzęcia i warunków, w jakich mieszka.
Jakie choroby najczęściej pojawiają się w rasie? Podhalany zmagają się z:
- dysplazją stawów biodrowych i łokciowych,
- skrętem żołądka,
- głuchotą,
- chorobami oczu (najczęściej ektropium i entropium).
Kluczowe są regularne wizyty u lekarza weterynarii oraz dbanie o prawidłową wagę zwierzęcia. Otyłe psy ras olbrzymich są szczególnie narażone na zwyrodnienia stawów i choroby układu kostnego.
Cena Owczarka podhalańskiego
Ile kosztuje owczarek podhalański? Szczeniaki z rodowodem ZKwP to wydatek od 2,5 do nawet 6 tysięcy złotych. Na cenę wpływ ma wiele czynników: od renomy hodowli po wiek zwierzęcia. Za szczenię zapłacimy znacznie więcej niż za dorosłego psa, który kończy karierę hodowlaną.
Szczenięta i hodowla Owczarka podhalańskiego
Jeżeli chcesz kupić owczarka podhalańskiego, wybierz sprawdzoną hodowlę, zarejestrowaną w Związku Kynologicznym w Polsce. To jedyna organizacja działająca na terenie naszego kraju, która ma uprawnienia do wydawania rodowodów FCI.
Kupowanie psów w typie rasy z niepewnego źródła to nie tylko wspieranie pseudohodowli, ale także bardzo duże ryzyko. Wzorzec rasy to nie tylko eksterier, ale również charakter. Dobry stróż, a do takich podhalan niewątpliwie należy, powinien mieć stabilne usposobienie. Bez znajomości przodków psa i warunków, w jakich żyli przewidzenie jego potencjalnych problemów i chorób jest praktycznie niemożliwe.
Owczarek podhalański to wierny towarzysz i idealny pies stróżujący. Jest opiekuńczy, zrównoważony i stanowczy. Warto jednak pamiętać, że rasa wymaga odpowiedniego podejścia, właściwego szkolenia i konkretnych warunków mieszkaniowych.