Samojed Yeti lezacy na lawce zima

Samojed

Rasa psa – Samoyed. Puchaty miś, czy niezależny duch? Poznaj bliżej te piękne białe szpice

Samojed jest psem, którego aparycja budzi zachwyt. Śnieżnobiałe gęste futro i charakterystyczny uśmiech sprawiają, że wygląda na przyjaznego i sympatycznego zwierzaka. Ile w tym prawdy? Przekonajmy się!

Samojed to wszechstronny i inteligentny pies, którego przez wieki kształtowały surowe warunki dalekiej północy. Jest typowym przedstawicielem ras pierwotnych – silnym i niezależnym. Chociaż obecnie pełni przede wszystkim rolę psa towarzyszącego, to jednak nie można zapominać o jego naturalnych predyspozycjach i ogromnej inteligencji. Kto powinien zdecydować się na tego wyjątkowego psiaka? Jakie są jego cechy szczególne? Sprawdź to. 

Samojed – historia rasy

Jaki jest samoyed? Charakterystyka historyczna wskazuje, że jest on rasą naturalną, która powstawała bez szczególnej ingerencji człowieka. Jego nazwa pochodzi od koczowniczego plemienia Samojedów, które zamieszkiwało północną Syberię. W surowych warunkach tamtejszego klimatu obecność silnych i wszechstronnych psów wydawała się niezbędna. 

Samojedzi wyjątkowo cenili sobie białe psy. Wygląd to jednak nie wszystko. Towarzyszące im zwierzęta musiały być również bardzo wytrzymałe i silne fizycznie. Przodkowie współczesnego samojeda służyli jako psy zaprzęgowe, myśliwskie, stróżujące i towarzyszące. Cechy predysponujące do wszystkich tych aktywności zachowały się w genach ich potomków. 

Arktyczny szpic na europejskich salonach

W XIX wieku cechy fizyczne samojedów docenili zachodni polarnicy, którzy przywozili te psy z Syberii do Wielkiej Brytanii. Pierwsze szczeniaki na Wyspach urodziły się w 1893 roku. Wystarczyły dwie dekady, aby tamtejszy Kennel Club zatwierdził pierwszy oficjalny wzorzec rasy, który ukazał się w 1909 roku. 

Od tamtej pory samoyed cieszy się nieustającą popularnością na całym świecie. To rozpoznawalna rasa, która jest licznie reprezentowana na wystawach. W ramach Związku Kynologicznego w Polsce funkcjonuje wiele cenionych hodowli. 

Samoyed – wzrost, waga, wygląd

Jak wygląda samoyed? Charakterystyka tego psa zawarta jest we wzorcu ZKWP.  Samojedy to psy średniej wielkości. Wzorzec nie określa dokładnie pożądanej masy ich ciała, jednak w zależności od płci i budowy ciała ważą od 25 do 30 kilogramów. Wysokość w kłębie wynosi zaś od 53 do 57 cm. To elegancki pies o harmonijnej budowie ciała oraz typowym dla szpica zakręconym i noszonym wysoko ogonem. 

Samoyed – charakterystyka umaszczenia

Najbardziej charakterystyczną cechą tej rasy jest sierść i umaszczenie. Futro samojeda jest grube i gęste. Miękki podszerstek oraz twardy włos okrywowy tworzą obfitą i elastyczną szatę, która sprawia, że pies jest odporny na niskie temperatury. 

Samojedy kojarzą sie przede wszystkim z czystą i śnieżnobiałą sierścią. W istocie wzorzec FCI dopuszcza również umaszczenie kremowe oraz białe z rzadkimi biszkoptowymi znaczeniami. Pies jednak nigdy nie powinien sprawiać wrażenia jasnobrązowego. To cecha, która dyskwalifikuje rasowe szczenięta. 

Samoyed – charakter i zachowanie 

Przedstawiciele tej rasy to z reguły psy przyjazne i pokojowo nastawione do świata. Samoyed w mieszkaniu to wielka radość. Wybierając przyjaciela dla siebie trzeba jednak pamiętać, że mamy tu do czynienia ze szpicem, czyli typowym psem pierwotnym, dla którego całkowite podporządkowanie się opiekunowi jest konceptem dosyć abstrakcyjnym. 

To pies niezależny a przy tym nieco uparty. Warto więc możliwie jak najwcześniej rozpocząć szkolenie metodą pozytywną. Samojed jest dobrym kandydatem do psiego przedszkola, ponieważ jego socjalizacji z innymi psami nie wolno zaniedbać. Typowa dla „pierwotniaków” postawa ciała sprawia, że samojedy bywają przez innych przedstawicieli swojego gatunku traktowane z rezerwą, a nawet niepewnością. Doskonała znajomość komunikacji z innymi psami jest tu więc szczególnie ważna dla unikania konfliktów w przyszłości. 

Samoyed sam w domu będzie czuł się dobrze, jeżeli wcześniej zostanie do tego odpowiednio przyzwyczajony. To psy o silnej psychice, które jednak miewają lęk separacyjny. 

Samoyed – cena i hodowla

Ile kosztuje samojed? Mały samoyed z hodowlii FCI to wydatek około 5 tysięcy złotych. Oczywiście ostateczna kwota zależy od wielu czynników i może regularnie ulegać dosyć znacznym wahaniom. 

Chociaż nie jest to rasa szczególnie modna, to na brak hodowli samojedów w Polsce nie można narzekać. Oczekiwanie na miot wymarzonego psiaka nie powinno być szczególnie długie. Nie daj się jednak zwieść pseudohodowcom, którzy oferują tanie i dostępne od ręki „pieski na kolanka”. Rasowy samojed posiada rodowód. Zwierzęta w typie rasy czekają za darmo w schroniskach. 

Samoyed – pielęgnacja, żywienie i zdrowie

Średnia długość życia samojeda wynosi około 12 lat. Tak jak w przypadku każdego psa jest ona jednak zależna od wielu czynników. Liczą się przede wszystkim geny, prawidłowe żywienie oraz dbałość o fizyczne i emocjonalne potrzeby zwierzęcia. Mały samoyed powinien być przyzwyczajany do regularnych wizyt u weterynarza.

Prawidłowa pielęgnacja samojeda

Pomimo bardzo gęstej i obfitej sierści samojed nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Najbardziej istotne jest regularne czesanie, którego nie można zaniedbywać. Futro tego psa ma bowiem skłonność do filcowania się. W okresie linienia pielęgnację warto zlecić groomerowi, który profesjonalnie zrobi porządek z sierścią psa. W przeciwnym wypadku samoyed w mieszkaniu zostawi mnóstwo futra. 

Kąpiele samojeda nie są niezbędne, ale opiekunowie tych psów wiedzą, że raczej nie da się ich uniknąć. Przedstawiciele tej rasy nic nie robią sobie ze śnieżnobiałego umaszczenia i uwielbiają błotne kąpiele. Samojed rzadko wraca ze spaceru całkowicie czysty. 

Na co chorują samojedy?

Jak przystało na rasę pierwotną, która powstała bez ingerencji człowieka samojed jest psem zdrowym. Jednak tak jak u większości białych psów w rasie mogą pojawiać się choroby uszu i oczu oraz problemy skórne.

Samoyed – opis rasy i jej stosunku do człowieka

Samojed jest psem dla aktywnej rodziny. Niezależnie od wielkości mieszkania, czy ogrodu w zamknięciu będzie czuł się źle. Jeżeli lubisz długie spacery po łąkach i lasach, jesteś amatorem trekkingu lub biegania bardzo możliwe, że trafiłeś na rasę idealną. Samojed z radością przemierzy z tobą wiele kilometrów. Chociaż mocno przywiązuje się do człowieka nie musi spędzać z nim całej doby. Samojed sam w domu zazwyczaj po prostu odpoczywa. 

Samojed a sporty kynologiczne

Szpice nie są typowymi psami do sportu. Idea will to please jest im raczej obca, podobnie jak bezwzględne posłuszeństwo. Nie oznacza to jednak, że z tymi psami nie trzeba albo nie można pracować. Warto po prostu wykorzystać ich naturalny potencjał. Samojedy spełniają się między innymi w dog trekkingu oraz sportach zaprzęgowych. 

Samoyed a dzieci i inne zwierzęta

Większość samojedów dosyć dobrze dogaduje się z dziećmi. To przyjazne i energiczne zwierzęta, którym z reguły nie przeszkadza duża aktywność młodych ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że są to psy silne i dosyć niezależne, których cierpliwość jest limitowana. Wygląd pluszowego misia nie czyni z samojeda maskotki. Kontakty z dziećmi powinny odbywać się pod czujnym okiem osoby dorosłej. W stosunku do innych psów przedstawiciele tej rasy z reguły mają stosunek obojętny. Jest to jednak wynik dobrej socjalizacji i pracy z opiekunem.

Jeżeli marzy ci się przyjacielski kompan długich wycieczek w plener, samojed może doskonale sprawdzić się w tej roli. Wybierając tego pięknego psa pamiętaj jednak, że jest to przedstawiciel rasy pierwotnej – silny, niezależny a nawet nieco uparty. Nie wolno pozostawiać go samemu sobie w nadziei, że wyrośnie z niepożądanych zachowań.

Podobne wpisy