pudel miniaturowy

Pudel miniaturowy

Pudel miniaturowy – uroczy i wybitnie inteligentny. W jakim domu będzie czuł się najlepiej? 

Pudel miniaturowy to nieduży piesek o wyglądzie maskotki. Wyróżnia go duża inteligencja, podatność na szkolenie oraz łatwość, z jaką nawiązuje więź z opiekunem. Ten długowieczny zwierzak będzie wiernym przyjacielem przez wiele lat. 

Pudel miniaturowy to nazwa, która może okazać się nieco myląca. Wcale nie mamy tu bowiem do czynienia z najmniejszym przedstawicielem sekcji pudli. Omawiana rasa klasyfikuje się dokładnie pomiędzy pudlem średnim a odmianą toy. To proporcjonalnie zbudowany psiak o niewielkich, jednak nie do końca kompaktowych rozmiarach. Jego żywa natura i ogromna inteligencja sprawią, że doskonale odnajdzie w bardzo różnych warunkach. 

Pudel miniaturowy – opis rasy

Pudelki miniaturowe ważą zazwyczaj od 4 do 7 kilogramów. Samice są zazwyczaj nieco drobniejsze od samców. W rasie powinien występować wyraźny dymorfizm płciowy. Najbardziej pożądana przez hodowców wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale od 28 do 35 cm.

U przedstawicieli tej rasy rozróżniamy dwa rodzaje sierści.

  • Lokowana – włos gruby i gęsty, tworzący regularne loki o równomiernej długości. 
  • Sznurowa – obfita, o wełnistej strukturze, tworząca charakterystyczne długie sznury. 

Jakie umaszczenie powinien mieć pudel miniaturowy? Hodowle zrzeszone w ZKwP wydają wyłącznie szczeniaki w jednolitych kolorach. Najbardziej charakterystyczny jest pudel miniaturowy biały, jednak we wzorzec wpisuje się również umaszczenie:

  • srebrne,
  • płowe,
  • czarne,
  • brązowe.

Jaką budowę ma pudel miniaturowy? Opis rasy zawarty we wzorcu podpowiada, że jest to pies proporcjonalny o mocnym kośćcu. Już na pierwszy rzut oka wygląda na psa na czujnego i energicznego. 

Pudelek miniaturowy – charakter

Jakie jest pudel miniaturowy? Rasa psa, o której mowa wyróżnia się nie tylko wyjątkowym wyglądem, ale także usposobieniem. Pudel miniaturowy ceniony jest za swój przyjazny i pogodny charakter. To niezwykle energiczny zwierzak, który uwielbia być w centrum uwagi. Jest wesoły, sympatyczny i chętnie bierze udział we wszelkich zabawach. 

Pudle miniaturowe – podatność na szkolenie

Pudle od wieków słyną ze swojej wysokiej inteligencji. Chętnie zatrudniano je na planach filmowych, brały też udział w cyrkowych przedstawieniach, gdzie prezentowały rozmaite sztuczki. Nic dziwnego! Te zwierzaki uwielbiają się popisywać i błyskawicznie uczą się przez zabawę. Szybko tworzą głęboką więź z opiekunem, dlatego ich szkolenie zazwyczaj nie przysparza szczególnych problemów nawet niedoświadczonym psiarzom. 

Pudel miniaturowy – historia rasy

Etymologia słowa „pudel” jest bardzo ciekawa. Odnosi się ono bezpośrednio do starogermańskiego wyrażenia, które opisywało kałużę lub niewielkie bajoro. Psy, które uwielbiały wodę, miały zacięcie myśliwskie a ich lokowana sierść stale rosła opisywano już w źródłach średniowiecznych.

Pudle miniaturowe na salonach

Jaką rolę w Europie Środkowej i Zachodniej pełnił pudel miniaturowy? Rasa psa była wykorzystywana przede wszystkim do polowań na ptactwo wodne. Pudle od początku istnienia rasy występowały w trzech różnych wielkościach. Pudel miniaturowy zyskał ogromną popularność wśród francuskich elit, którym służył za wesołego i wiernego towarzysza. Z Wersalu stopniowo pieski przenosiły się na inne europejskie dwory. Biały pudel Bielik przez długie lata był wiernym towarzyszem polskiego króla, Zygmunta Starego. 

Nowoczesna historia pudla miniaturowego

W 1880 roku rozpoczęła się prawdziwa kynologiczna kariera psa rasy pudel miniaturowy. Opis rasy został wówczas zatwierdzony w oficjalnym wzorcu. Od tamtej pory miniaturowe pudle cieszą się niezwykłą popularnością na całym świecie, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Skandynawii. 

Na terenie naszego kraju te urocze psiaki do towarzystwa pojawiały się regularnie na przestrzeni wielu stuleci. Po II wojnie światowej, kiedy powstał Związek Kynologiczny w Polsce, pudle coraz częściej pojawiały się na wystawach. Pierwszy ujednolicony wzorzec w języku polskim pojawił się w 1956 roku. Cztery lata później zorganizowano pierwszą wystawę. 

Pudel miniaturowy – hodowla i cena

Ile kosztuje pudel miniaturowy? To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu przyszłych opiekunów. W hodowlach ZKwP ceny wahają się w przedziale od 5 do nawet 8 tysięcy złotych. Wszystko zależy od renomy i doświadczenia hodowcy oraz osiągnięć wystawowych rodziców i zgodności szczeniaka ze wzorcem rasy. 

Obecnie pudel miniaturowy nie jest najbardziej popularną rasą. Nie oznacza to jednak, że nie pada ofiarą pseudohodowców. Niewielkie, słodkie psiaki zawsze wzbudzają wiele emocji dlatego pokusa kupienia ich w niższej cenie nie słabnie. W trosce o dobro zwierzaków zawsze wybieraj hodowle zarejestrowane w ZKwP. 

Pudel miniaturowy – rasa psa dla każdego?

Pudel miniaturowy, szczeniak jak i dorosły pies, może okazać się fantastycznym wyborem dla rodziny, która szuka energicznego i inteligentnego psiaka niewielkich rozmiarów. Te pojętne psiaki uwielbiają przebywać z opiekunem. Pozostawione same sobie szybko popadają w apatię. Zdecydowanie nie odnajdą się w domu singla, który wiele godzin spędza poza domem. 

Pudel miniaturowy – szczeniak do końca życia?

Jaki psem jest pudel miniaturowy? Charakter opisany we wzorcu wskazuje na to, że mentalnie zostaje on szczeniakiem do późnej starości. Dlatego jest doskonałym towarzyszem dla dzieci. Pudle miniaturowe uwielbiają, kiedy wokół nich dużo się dzieje. Chętnie biorą udział w zabawach, a przy tym są niezwykle czułe i opiekuńcze. Dorastanie w ich towarzystwie będzie wspaniałą przygodą. 

Miniaturowy pudel – stosunek do innych zwierząt

A jakie stosunki z innymi zwierzętami ma pudel miniaturowy? Charakter tej rasy sprawia, że zwierzaki te z natury unikają konfliktów. Są przy tym łagodne i towarzyskie, dlatego w większości przypadków nie mają problemów w kontaktach z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Nie wolno jednak zaniedbać ich socjalizacji. Szczeniak pudla powinien mieć możliwość zapoznania (w kontrolowanych warunkach!) psów o różnej wielkości i zróżnicowanym temperamencie. 

Pomimo swojej myśliwskiej przeszłości pudle miniaturowe mogą żyć w zgodzie zarówno z kotami, jak i z małymi zwierzakami, takimi jak gryzonie, czy króliki. Tutaj bardzo wiele zależy od opiekuna i tego w jaki sposób zapozna ze sobą wszystkich czworonożnych członków rodziny. 

Pudel miniaturowy – długość życia i choroby

Pudle to długowieczny zwierzaki. Średnia długość ich życia wynosi około 17 lat, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre choroby pojawiają się u tej rasy częściej niż u innych. Mowa tu o takich przypadłościach jak na przykład:

  • Zapalenie ucha.
  • Zapalenie dziąseł.
  • Choroba Legg-Perthesa-Clave’a.
  • Padaczka.
  • Choroba von Willebranda.
  • Zwichnięcie rzepki.

W przypadku rasy pudel miniaturowy hodowla powinna być dobrze sprawdzona jeszcze przed zakupem. Rodzice szczeniaka powinni być przebadani pod kątem chorób genetycznych. Od niektórych problemów nie da się jednak całkowicie uciec. Skład śliny pudla sprawia, że niemal każdy przedstawiciel tej rasy będzie na pewnym etapie życia zmagał się z chorobami przyzębia. Odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka to jednak klucz do zdrowia i długiego życia. 

Wiesz już ile kosztuje pudel miniaturowy i jaka jest specyfika tej rasy. Piesek ten dobrze sprawdzi się zarówno w rodzinie z dziećmi, jak i w domu singla nastawionego na pracę z psem. Najważniejsze jest to, aby zwierzak nie został pozostawiony samemu sobie. W takiej sytuacji jego najlepsze cechy szybko przeistoczą się w trudne do opanowania zachowania niepożądane. 

Podobne wpisy