Yorkshire terrier

Yorkshire terrier

Yorkshire terrier – wszystko o rasie. Co warto wiedzieć tych popularnych psiakach?

Piękny i charakterny yorkshire terrier, zwany powszechnie yorkiem to jedna z najpopularniejszych ras w Polsce. W dalszej części artykułu znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na jego temat. 

Chociaż z wyglądu może przypominać małą pluszową zabawkę, to w istocie jest w istocie jest idealnym przykładem psa z III grupy FCI. Yorkshire terrier charakter odziedziczył po przodkach, którzy mieli za zadanie tępić gryzonie i inne niewielkie szkodniki. Chociaż jest niewielki, to jego potrzeby nie różnią się od potrzeb innych psów. York to wspaniały pupil, który niestety często bywa niedoceniany. 

Yorkshire terrier – opis rasy

York jest psem, który należy do III grupy FCI (terrierów), sekcji 4 (terierów miniaturowych) i nie podlega próbom pracy. To harmonijnie zbudowane psiaki o zwartej sylwetce, które noszą się dumnie i sprężyście. 

Yorkshire terrier – umaszczenie 

W przypadku rasy yorkshire terrier umaszczenie jest zawsze takie samo. Od potylicy do nasady ogona biegnie tak zwany płaszcz w kolorze ciemnostalowym (nie błękitnym!). Głowa i reszta ciała mają kolor płowy i błyszczący. 

Yorkshire terrier ma włosy, czy sierść? 

Sierść yorka jest pozbawiona podszerstka i składa się tylko z włosów okrywowych, które stale rosną i wymagają przycinania. U psa rasy yorkshire terrier opis ze wzorca wyraźnie zaznacza, że włosy powinny być proste. Falowanie uznaje się za wadę. Szata nigdy nie powinna ograniczać psu ruchu. 

Yorkshire terrier – waga i wymiary 

U zdrowego dorosłego psa yorkshire terrier waga powinna wahać się od 1,8 do 3,2 kg. Wysokość w kłębie wynosi natomiast od 15 do 25 cm. Różnica wielkości między samicą a samcem nie jest wyraźnie zaznaczona. Większe znaczenie mają geny i linia hodowlana, z jakiej pochodzi psiak.

Yorkshire terrier miniaturka. Co to za pies?

Wiemy już, u yorkshire terrier waga waha się średnio od 2 do 3 kilogramów. Skąd więc psy, które w ogłoszeniach określane są jako miniaturki dorastające najwyżej do jednego kilograma? W istocie rasa yorkshire terrier miniaturka nie istnieje. To oszustwo pseudohodowców, którzy celowo rozmnażają najmniejsze i najsłabsze osobniki w celu uzyskania jak najdrobniejszego potomstwa. 

Yorkshire terrier – charakter

Yorki kojarzymy z małymi, ale bardzo głośnymi pieskami, które wyłaniają trzęsące się główki z torebek swoich opiekunek. Warto zerwać z tym stereotypem. W przypadku rasy yorkshire terrier charakter i temperament są typowe dla tej grupy psów. York jest bardzo inteligentny, żywy i czujny. Cechuje się rozwiniętym instynktem łowieckim i zamiłowaniem do węszenia oraz kopania. 

Czy york to pies dla dzieci? 

Zdecydowanie nie. I to nie dlatego, że nie akceptuje towarzystwa najmłodszych. Wręcz przeciwnie, to bardzo towarzyski i łagodny psiak, który chętnie bierze udział w zabawach. Tak jak każdy pies wymaga jednak delikatności i konsekwencji w prowadzeniu. Dziecko może dorastać w towarzystwie psa i brać udział w jego pielęgnacji. Za zwierzę, które znajduje się w domu, zawsze odpowiedzialna jest osoba dorosła. 

Yorkshire terrier – choroby

W przypadku rasy yorkshire terrier choroby najczęściej dziedziczone są po przodkach. Właśnie dlatego także ważny jest wybór odpowiedniej hodowli. Najczęściej występujące w rasie schorzenia to między innymi:

  • nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego,
  • wnętrostwo,
  • zespół suchego oka,
  • niedoczynność tarczycy,
  • zapadalność tchawicy,
  • alergiczne zapalenie skóry,
  • martwica głowy kości udowej.

Jeżeli marzy ci się yorkshire terrier hodowla tych psów powinna być wybrana w sposób przemyślany. Ryzyko wielu chorób (przede wszystkim tych okołozębowych) minimalizuje higiena jamy ustnej i regularne wizyty u weterynarza. 

Ile żyje yorkshire terrier?

Yorki to długowieczne psy, które często dożywają nawet 16. roku życia. Wiele z nich do późnej starości jest bardzo aktywnych i chętnych do zabawy oraz innych aktywności. Trzeba jednak pamiętać o regularnych wizytach weterynaryjnych i badaniach kontrolnych. 

Yorkshire terrier – hodowla

York to rasa uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Dlatego swojego szczeniaka warto szukać u hodowców, którzy zarejestrowali się w Związku Kynologicznym w Polsce. To jedna organizacja w naszym kraju, która ma prawdo do wystawiania rodowodów FCI. 

Ze względu na popularność rasy, trzeba bardzo uważać na pseudohodowców, którzy sprzedają tanio psy w typie yorka lub twory opisywane jako yorkshire terrier miniaturka. Płacąc takim ludziom, kupujemy psa o nieznanym pochodzeniu i wspieramy nieetyczny rozród zwierząt.

Ile kosztuje yorkshire terrier?

Za psa rasy yorkshire terrier hodowla zarejestrowana w ZKwP liczy sobie zazwyczaj od 2 do 5 tysięcy złotych. Rozpiętość cenowa jest dosyć duża a ostateczna kwota zależy od różnych czynników. W grę wchodzi nie tylko renoma hodowli, ale także utytułowanie rodziców i zgodność pieska ze wzorcem rasy. 

Co może jeść yorkshire terrier? 

Układając jadłospis yorka trzeba wziąć pod uwagę dwie kwestie: jego rozmiar oraz dziedziczną skłonność do odkładania się kamienia nazębnego. Ten ostatnio wbrew pozorom nie jest czyszczony przez suchą karmę! W tej roli lepiej sprawdzą się naturalne gryzaki

Dla swojego yorka wybierz wysokiej jakości karmę wysokomięsną, która będzie pozbawiona zbóż, cukrów i zbędnych dodatków. Możesz również z powodzeniem zastosować dietę BARF!  Yorkshire terrier może mieć nieco wrażliwszy od innych psów układ pokarmowy, dlatego im mniej zbędnych dodatków i wypełniaczy w jego diecie, tym lepiej. 

Pomimo dużej popularności yorki ciągle są psami niezrozumianymi, żyjącego w klatce różnego rodzaju stereotypów. Co zrobić, jeżeli marzy ci się  yorkshire terrier? Opis rasy zawarty w standardzie FCI powinien być twoim najważniejszym przewodnikiem. Te urocze pieski są bowiem nie tylko piękne, ale także wymagające

Podobne wpisy