Jak odchudzić psa?
Spis treści
Jak odchudzić psa?
Z pewnością wiesz, że podstawą dbania o swojego pupila jest zapobieganie otyłości psa. Niestety nie zawsze udaje się utrzymać prawidłową sylwetkę psa i konieczna jest odpowiednia dieta. Zanim jednak zaczniesz kupować drogie karmy dla psów czy specjalne medykamenty, to sprawdź kilka cennych wskazówek, które ułatwią Ci odchudzanie psa.
Skąd bierze się nadwaga u psa?
Zacznijmy od podstaw, czyli skąd bierze się nadwaga u psa? Jest wiele powodów nieprawidłowej wagi zwierzęcia. Kiedy odkryjesz wszystkie, a następnie wyeliminujesz czynniki wpływające na nadwagę psa, to z pewnością o wiele łatwiej będzie Ci osiągnąć zamierzone efekty.
Nieprawidłowe dawkowanie karmy
Jednym z głównych i najczęściej spotykanych powodów nadwagi u psa jest nieprawidłowe dawkowanie karmy. Nadmierna ilość kalorii w diecie w stosunku do zapotrzebowania energetycznego prowadzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby dostosować wielkość porcji do indywidualnych potrzeb psa. Uwzględnij wiek zwierzęcia i aktywność fizyczną. Jeśli widzisz, że Twoje zwierze ma tendencję do przybierania na wadze, wybierz suche karmy dla psów, a odstaw wersje mokre.
Niewłaściwa psia dieta
Niedopasowanie diety do potrzeb zwierzęcia także prowadzi do nadwagi. Pamiętaj, że nie każdy rodzaj jedzenia będzie odpowiedni dla Twojego psa. Pupile o różnych poziomach aktywności, wieku czy stanach zdrowia potrzebują różnych rodzajów karmy – zawierających odpowiednią ilość białka, tłuszczu i węglowodanów.
Stały dostęp do jedzenia
Stały dostęp do miski z karmą, zwłaszcza jeśli nie ma kontrolowania ilości spożywanej przez psa, sprzyja nadwadze. Wprowadź określone godziny posiłków i kontroluj ilość podawanego pokarmu. W ten sposób zapobiegniesz nadmiernemu spożywaniu kalorii przez Twoje zwierze. Pamiętaj, że otyły pies nie powinien być dodatkowo karmiony różnymi przekąskami, dodatkami czy resztkami z obiadu.
Zbyt częste przekąski
Zbyt częste podawanie kalorycznych przysmaków i gryzaków obciąża dietę Twojego psa. Oczywiście, od czasu do czasu nagradzanie pupila jest ważne dla relacji między właścicielem a zwierzakiem, ale należy pamiętać, aby przysmaki były tylko niewielką częścią diety psa. Dokładnie kontroluj kaloryczność podawanych zwierzęciu przysmaków.
Brak ruchu
Niewystarczająca ilość ruchu to kolejny czynnik przyczyniający się do nadwagi u psów. Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna dla utrzymania prawidłowej wagi i kondycji psa. Brak odpowiedniej ilości ruchu prowadzi do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej, dlatego zadbaj o regularne spacery, wspólne aktywności i zabawę pobudzającą wszystkie mięśnie.
Skutki otyłości u psa
Otyłość u psów to nie tylko problem związany z wyglądem, ale również poważne zagrożenie dla zdrowia i dobrostanu. Kiedy tylko zauważysz, że prawidłowa waga psa staje się wspomnieniem, to zacznij działać. Brak reakcji na tak poważny problem niesie wiele konsekwencji zdrowotnych.
Cukrzyca
Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy u psów. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, które z kolei przyczyniają się do cukrzycy. Jest to stan, który wymaga regularnej kontroli i leczenia. .
Zapalenie stawów
Nadmierna masa ciała obciąża stawy Twojego pupila, a to pierwszy krok do arkozy czy innych poważnych problemów. Otyłość zwiększa również nacisk, co w konsekwencji powoduje ból, ograniczenie ruchu i utratę jakości życia.
Problemy z sercem
Otyłość wpływa negatywnie na pracę serca i układu oddechowego – i to nie tylko u psów, ale również u ludzi. Nadmierna masa ciała wymaga większego wysiłku serca w celu pompowania krwi. Jeśli nie powróci prawidłowa waga psa, to może pojawić się nadciśnienie tętnicze, choroby serca, a nawet częste problemy z oddychaniem.
Skrócenie długości życia
Otyły pies żyje krócej, niż zwierzę mające odpowiednią wagę, dawkę ruchu i psią dietę na najwyższym poziomie. Widzisz więc, że odchudzanie psa jest koniecznością, a nie tylko wymysłem.
5 sprawdzonych wskazówek, jak odchudzić psa
Być może w Twoim przypadku konieczne będzie odchudzanie psa po sterylizacji, a może wręcz przeciwnie – chcesz uniknąć otyłości u psa. Niezależnie od swojej motywacji, poznaj 5 sprawdzonych wskazówek, które zapewnią prawidłową wagę psa.
Zrezygnuj z przekąsek
Jeśli choć raz byłeś na diecie, to wiesz, że podjadanie między posiłkami nie służy. W przypadku Twojego psa jest tak samo, dlatego ogranicz przekąski dla psów, pozostałości po rodzinnym obiedzie czy dokarmianie psa przetworzonym mięsem. Myślisz, że przecież plasterek szynki dla Twojego zwierzaka to nic? Taka przekąska dla 10-kilogramowego psa jest niczym pół kilo mięsa dla człowieka.
Oczywiście to też nie jest tak, że Twój pies nie może być nagradzany podczas reagowania na komendy. Możesz wybrać specjalne przekąski ze zdrowym składem i dokładnie mierzyć ich kaloryczność.
Bądź czujny
Bardzo często zdarza się tak, że właściciel nie chce dokarmiać swojego psa, ale zwierzę zawsze znajdzie przysmak, na przykład podczas spacerów. Pamiętaj, aby być czujnym, Na chodnikach jest mnóstwo resztek jedzenia, które z pewnością zachęcą Twojego psa do konsumpcji. Staraj się, aby być zawsze blisko swojego zwierzaka i reagować, kiedy ten będzie dojadał wyrzucone kromki chleba czy inne resztki.
Dawkuj jedzenie
Jak już wiesz z naszego artykułu, Twój pies nie powinien mieć stałego dostępu do jedzenia. Bardzo ważne jest, aby dawkować jego karmę, przekąski i inne elementy psiej diety. Prawidłowa sylwetka psa wymaga wielu wyrzeczeń, ale i działań z Twojej strony. Dawaj swojemu pupilowi mniej, a częściej. Zbyt obfite posiłki to prosta droga do problemów z trawieniem. Jeśli przeprowadzasz odchudzanie spa po sterylizacji, to zadbaj o konsultację ze specjalistą, który dobierze wielkość porcji dla Twojego zwierzęcia.
Postaw na aktywność
Jak odchudzić psa? Najlepiej aktywnie spędzając dzień. Spacery, wspólne bieganie i dodatkowe aktywności, które odbywają się przy pomocy zabawek dla psów. Odpowiednie ćwiczenia przyspieszają metabolizm, a dodatkowo wpływają na więzi pomiędzy Tobą i Twoim psem. Pamiętaj jednak, aby każdy trening dopasować do swojego zwierzęcia, a dokładnie jego wieku, rasy i preferencji.
Oducz żebrania
Twój pies nie powinien żebrać pod stołem o kawałek mięsa czy inne przysmaki. Gdy unikasz karmienia psa podczas posiłków, szybko zauważysz zmianę w jego zachowaniu. Przestanie on nachalnie prosić o jedzenie i nie będzie narzucał się podczas spożywania przez ciebie posiłków. Kiedy spodziewasz się odwiedzin najbliższych, to zadbaj o to, aby im również powiedzieć o zasadach panujących w Twoim domu.
Skąd wiedzieć, że pies ma nadwagę?
Często opiekunowie psów nie zdają sobie sprawy, że ich pupile mogą mieć nadwagę. Zaokrąglone sylwetki psiaków uważane są za urocze, a te, które są w rzeczywistości w odpowiedniej kondycji, mogą być przez niektórych postrzegane jako zbyt chude. Jak więc rozpoznać, czy pies ma nadwagę?
Ustalanie prawidłowej wagi
O nadwadze u psa mówimy wtedy, kiedy jego waga przekracza o 10-20% wartość optymalnej masy ciała. Otyłość jest natomiast stwierdzana, gdy zwierzę waży ponad 20% więcej niż powinno.
W przypadku psów rasowych, których budowa jest określona przez wzorzec rasy, ustalenie prawidłowej wagi jest zwykle prostsze, ponieważ informacje te można znaleźć w danym wzorcu. W przypadku kundelków i ras mieszanych ustalanie prawidłowej wagi psa jest o wiele trudniejsze, ale nie niemożliwe.
Test żeber
Jednym z najprostszych sposobów jest testowanie wyczuwalności żeber psa. Nie chodzi tutaj tylko o to, czy jesteś w stanie zlokalizować jego żebra znajdujące się pod skórą. Kości te są wyczuwalne również u psów mających nadwagę. Bardzo ważne jest porównanie boku ciała psa do Twojej dłoni. W przypadku zbyt dużego nagromadzenia tkanki tłuszczowej, żebra mogą być ledwo wyczuwalne, podobnie jak stawy wewnętrznej strony dłoni.
Skala BCS
Skala BCS (Body Condition Score) to kolejne narzędzie, które możesz wykorzystać do oceny kondycji Twojego psa. Taka skala opisuje szczegółowo dwie kwestie:
- jak powinna wyglądać sylwetka szczupłego psa?
- Jakie powinno być jego umięśnienie?
Jest to również narzędzie, które weterynarze wykorzystują do oceny stanu zdrowia zwierząt. Skala BCS pozwala stwierdzić, czy pies ma nadwagę, otyłość czy też jest niedożywiony. Dzięki tej skali możesz również samodzielnie ocenić stan pupila i to w warunkach domowych.
Karma dla psa na odchudzanie
Otyły pies lub pupil mający nadwagę powinien jeść specjalnie przygotowane posiłki. Klasyczna karma dostępna w każdym sklepie nie przejdzie. Bardzo ważny jest skład. Na rynku dostępnych jest wiele specjalnych karm dla psa odchudzających – mokrych, jak i suchych, które wspierają prawidłową wagę zwierzęcia. My szczególnie polecamy Ci wersję od Brit.
Brit Care Weight Loss Rabbit
Brit Care Weight Loss Rabbit to idealna karma dla psów, które potrzebują wsparcia w utracie wagi. Wyjątkowa receptura tego produktu opiera się na króliczym mięsie, które jest wyjątkowo łagodne i niskokaloryczne. W ten sposób wspierasz proces redukcji masy ciała. Dodatek włókna pokarmowego pomaga w utrzymaniu uczucia sytości, ograniczając apetyt i nadmierne podjadanie. Brit Care Weight loss Rabbit to karma bogata w wiele cennych składników odżywczych, które utrzymują zdrową kondycję Twojego pupila.
A może klasyczna karma dla psa odchudzająca?
Kiedy widzisz, że Twój pies zaczyna przybierać na wadze, ale nie chcesz modyfikować jego posiłków i zmieniać karmy, którą tak bardzo lubi, to wprowadź ograniczenia. Pisaliśmy o tym kilka nagłówków wcześniej, ale chętnie przypomnimy. Twój pies może jeść swoją ulubioną karmę i mieć prawidłową sylwetkę psa. Wystarczy, że będziesz dokładnie kontrolować to, ile jedzenia nakładasz do psiej miski. Wyliczaj kalorie, sprawdzaj składy i nie dodawaj żadnych produktów przeznaczonych dla ludzi.
Psia dieta – jaka jest właściwa?
Nadwaga u psa jest czymś, co wymaga od Ciebie odpowiedniego podejścia – również w temacie diety. Plan żywieniowy przeznaczony dla psów z nadwagą musi być starannie opracowany. Inaczej nie zapewnisz równowagi między ograniczeniem kalorii a dostarczeniem niezbędnych składników odżywczych. Jak więc skonstruować dietę redukującą masę ciała u psa, stosując gotowe formuły żywieniowe?
Przede wszystkim zwracaj uwagę na skład i kaloryczność karmy dla psów, po którą sięgasz. Karma na odchudzanie dla psa powinna zawierać L-karnitynę. Ten związek pomaga w metabolizowaniu energii z utleniania kwasów tłuszczowych, co przyspiesza proces redukcji tkanki tłuszczowej.
Ponadto sięgaj po jedzenie dla zwierząt z dodatkiem nasion psyllium, beta-glukanów i mannooligosacharydów. Te składniki mają pozytywny wpływ na rytm wypróżnień i pomagają w zapobieganiu niekontrolowanym napadom głodu.