Golden retriever
Spis treści
Golden retriever – wszystko o rasie. Czy naprawdę jest idealnym towarzyszem rodziny?
Golden retriever to pies myśliwski z nieskończonymi pokładami energii. Wokół rasy przez lata narosło wiele mitów. Które z nich są prawdziwe a które można włożyć między bajki? Sprawdź!
Golden retriever to rasa, która na przełomie XX i XXI wieku brylowała w mediach. Filmy i inne teksty kultury wizualnej przedstawiały go jako idealnego psa rodzinnego. Na ekranie aportował piłkę i wiernie towarzyszył dzieciom podczas długich zabaw na świerzym powietrzu. Poznaliśmy go jako wesołego i nieco nierozgarniętego zwierzaka. Tymczasem prawda o goldenach jest nieco bardziej złożona. Interesuje cię golden retriever? Opis tej legendarnej rasy znajdziesz poniżej.
Golden retriever – historia rasy
Tak jak inne retrievery golden pochodzi z Wielkiej Brytanii. Za ojca rasy uważa się barona Dudley’a Couttsa Marjoribanksa, który był zapalonym myśliwym. Gustował przede wszystkim w polowaniu na ptactwo wodne. Towarzyszyły mu psy, które jednak nie miały szczególnie rozwiniętego instynktu aportowania z wody. Finalnie ustrzelone ptaki wpadały do zbiorników wodnych i padały ofiarą zwierzęcych drapieżników.
Prace nad rasą golden retriever
Marjoribanks hodował psy, dlatego postanowił wypełnić niszę i stworzyć rasę przystosowaną do swoich potrzeb. Znalazł psa o aksamitnej jasnej sierści, który wykazywał się wyjątkową chęcią do aportowania i postanowił skrzyżować go z suczkami rasy tweed water spaniel. Z czasem do puli genetycznej włączył także krew seterów irlandzkich, flat coated retrieverów oraz nowofundlandów. Pod koniec XIX wieku udało mu się ujednolicić rasę psów myśliwskich o niespotykanej w tej grupie jasnej sierści. Był to późniejszy Golden Retriever. Opis pierwszych osobników wskazuje, że odbiegają one znacznie od współczesnych przedstawicieli rasy.
Golden retriever w świecie kynologii
Pierwszy wzorzec rasy został oficjalnie zatwierdzony przez brytyjski Kennel Club w 1930 roku. Mniej więcej w tym czasie rasa zaczęła rozprzestrzeniać się poza Wielką Brytanię – nie tylko do Europy, ale także za ocean. W Stanach Zjednoczonych goldeny szybko zyskały ogromną popularność.
Tymczasem w USA jednym z najpopularniejszych psów szybko stał się właśnie golden retriever. Charakterystyka psów, które przychodziły tam na świat z czasem coraz mocniej odbiegała wyglądem od linii europejskich. Pies rasy golden retriever typ amerykański to pies znacznie smuklejszy. Ma delikatny kościec i występuje w znacznie szerszej gamie kolorystycznej.
Golden retriever w Polsce
Pierwsze goldeny w naszym kraju przyszły na świat w 1990 roku w toruńskiej hodowli. Na tamte lata przypada największy światowy „boom” na tę rasę. Polska w dobie transformacji również go nie uniknęła. Pies rasy golden retriever, podobnie jak domek z ogrodem i zagraniczne wakacje stał się marzeniem aspirującej klasy średniej.
Chociaż moda na tę rasę przeminęła, do dzisiaj w naszym kraju działa wiele sprawdzonych i dobrych hodowli FCI. Pochodzące z naszego kraju psiaki robią karierę na ringach całego świata.
Zobacz jak wygląda golden retriever?
Jak duży jet golden retriever? Charakterystyka ze wzorca wskazuje, że wysokość w kłębie w przypadku samców wynosi 56-61 cm. Suczki są nieco drobniejsze i mierzą od 51 do 56 cm. Psy z linii europejskich mają atletyczną budowę i są znacznie bardziej krępe od swoich amerykańskich kuzynów. Wzorzec nie określa dokładnej wagi, jednak przeciętna masa ciała psów tej rasy wynosi od 30 do 35 kg.
Golden retriever – umaszczenie i sierść
Golden retriever ma bardzo gęsty podszerstek o wodoodpornych właściwościach. Włos okrywowy może być prosty lub delikatnie falujący. Nie dopuszcza się białych znaczeń poza delikatną plamką do przedpiersiu.
W przypadku rasy golden retriever umaszczenie nie jest szczególnie zróżnicowane. Wzorzec FCI dopuszcza różne warianty koloru kremowego i złotego. Inne rodzaje umaszczenia nie są uznawane! Warto o tym pamiętać, ponieważ w internecie nie brakuje ogłoszeń, które oferują sprzedaż psa opisywanego jako golden retriever czarny. Takie zwierzęta są niewątpliwie piękne, ale nie mają nic wspólnego z opisywaną rasą.
Golden retriever – cechy charakteru
Jeżeli chodzi o charakter golden retriever słynie z przyjaznego usposobienia i ogromnego entuzjazmu. Zarówno do ludzi, jak i innych zwierząt podchodzi z radością i niepohamowaną energią. Miłośnicy rasy zwracają jednak uwagę na fakt delikatnej psychiki, która u wielu osobników może doprowadzić nawet do agresji na tle lękowym.
W latach dziewięćdziesiątych funkcjonowało wiele hodowli tej rasy. W pewnym momencie było ich tak dużo, że na wystawach trzeba było stworzyć dwa osobne ringi dla każdej z płci. W przypadku rasy golden retriever charakter zszedł na dalszy plan. Liczył się przede wszystkim wygląd. Nie obyło się bez rozmnażania psów niestabilnych psychicznie i lękliwych. Warto więc szukać hodowli, w której przychodzą na świat szczeniaki po zrównoważonych rodzicach.
Szkolenie golden retrievera
Ze względu na swój charakter golden retriever uwielbia współpracę z człowiekiem. Chociaż bardzo rzadko wykorzystuje się je do polowań, to jednak w FCI podlegają próbom pracy. Pozytywne szkolenie zazwyczaj przynosi bardzo szybkie efekty. Z psem należy jednak pracować od pierwszych miesięcy życia, najlepiej pod okiem doświadczonego trenera. Specjalista zwróci uwagę na potencjalne problemy, które w dorosłym życiu bardzo trudno wyplenić.
Golden retriever – choroby, czyli kilka słów o zdrowiu
Ile żyje golden retriever? Średnia długość życia tej rasy wynosi od 9 do 12 lat. Oczywiście niektóre osobniki odchodzą w znacznie starszym wieku, nierzadko nawet po swoich szesnastych urodzinach.
Na co choruje golden retriever?
Mimo wszystko warto mieć świadomość, że goldeny nie należą do ras szczególnie zdrowych. Opiekunowie uskarżają się na liczne problemy zdrowotne, przede wszystkim te na tle genetycznym. Przedstawiciele tej rasy są narażeni na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Powszechne są również alergie pokarmowe oraz różnego rodzaju problemy skórne. Wiele goldenów cierpi przy tym na padaczkę.
Golden retriever – żywienie
Ze względu na duży apetyt psy tej rasy często borykają się z otyłością oraz jej powikłaniami. Cierpią na cukrzycę i problemy ze stawami. Racjonalne żywienie jest więc niezwykle ważne. Warto podawać wysokiej jakości karmę suchą lub mokrą bez dodatku zbóż i cukrów. Warto rozważyć również dietę BARF.
Golden retriever – zabiegi pielęgnacyjne
Goldeny gubią ekstremalne ilości włosów. Ich regularne wyczesywanie jest więc niezbędne do zachowania dobrej kondycji sierści oraz relatywnego porządku w mieszkaniu. Raz na jakiś czas warto odwiedzić groomera, który dokładnie wykapię psa i wyczesze jego podszerstek.
Jeśli chodzi o rasę golden retriever usposobienie tego psa predysponuje go do aportowania zwierzyny z wody. Psiak tej rasy nie odpuści żadnej kąpieli – nie ważne, czy jest to staw w parku, rzeka, czy większa kałuża. Opiekun musi więc przygotować się na regularne kąpiele pupila.
Golden retriever – cena i szczenięta z hodowli
Ile kosztuje golden retriever? Za szczeniaka z FCI trzeba będzie zapłacić od 2 do 5 tysięcy złotych. Za cenę odpowiada renoma hodowli, zgodność ze wzorcem oraz utytułowanie rodziców.
W przypadku rasy golden retriever usposobienie i wygląd to nie wszystko. Pamiętaj, że golden, tak samo jak wszystkie retrievery powinien przejść w hodowli obowiązkowe prześwietlenie pod kątem dysplazji. Nigdy nie kupuj psa, którego hodowca nie przedstawił ci wyników takich badań!
Golden retriever – opis rasy pod kątem życia z człowiekiem
Czy golden naprawdę jest idealnym towarzyszem dla rodziny? Zdecydowanie jest to pies energiczny o przyjaznym usposobieniu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre osobniki mają kruchą psychikę i skłonność do lękliwości. Wbrew temu, co widać w mediach wiele goldenów nie przepada za dziećmi i nie czuje się dobrze w ich towarzystwie. Zanim kupisz szczeniaka do domu, w którym mieszkają maluchy poznaj jego rodziców i ich predyspozycje.
W przypadku rasy golden retriever usposobienie widać na pierwszy rzut oka. To niezwykle aktywny pies.. Najlepiej sprawdzi się w domu osoby aktywnej, która ma chęć do pracy z psem. Pies tej rasy potrzebuje nie tylko długich spacerów, ale także aktywności intelektualnej. Warto ćwiczyć z nim nose work, obedience, czy dogtrekking. Mimo wszystko golden nie jest tytanem pracy. Umie odpoczywać i nie pogardzi dniem spędzonym na kanapie. Takie powinny jednak stanowić wyjątek, a nie regułę.
Pies rasy golden retriever – ciekawostki
- To jedna z najpopularniejszych ras na świecie.
- Goldena o imieniu Liberty posiadał 38. prezydent USA, Gerald Ford
- Jaki kolor ma golden retriever? Umaszczenie z amerykańskiej hodowli może zaskakiwać. Tamtejsze wzorce dopuszczają znacznie szerszą paletę kolorów od tych europejskich.
która padła ofiarą wielu mitów i przekłamań. Jeżeli marzysz o takim psie, powinieneś włożyć wiele energii w poszukiwanie sprawdzonej hodowli. Dobrze ułożony i stabilny golden z pewnością będzie jednak doskonałym przyjacielem.