Grzywacz chiński
Spis treści
Grzywacz chiński – wyjątkowy pies do towarzystwa. Dla kogo będzie odpowiedni?
Grzywacz chiński ma charakterystyczny wygląd, ciekawy charakter i wyjątkową historię. Nic dziwnego, że rasa ma tak wielu miłośników na całym świecie. Czy sprawdzi się w każdym domu? Jakie są jego wady i zalety? Podpowiadamy!
Grzywacz chiński to pies obok którego trudno przejść obojętnie. Niektórzy się nim zachwycają, inni nie mogą powstrzymać ironicznego uśmiechu. W końcu do tej pory to właśnie przedstawiciele tej rasy najczęściej wygrywali konkursy na najbrzydszego psa na świecie. Mimo wszystko te nieco nieśmiałe, ale pogodne psiaki są obiektem pożądania. Interesuje cię grzywacz chiński? Opis rasy w naszym artykule sprawi, że poznasz go lepiej.
Grzywacz chiński – historia rasy
Pies grzywacz chiński – strażnik świątyni i ulubieniec mnichów
Bezwłose psy od wielu wieków występowały w Państwie Środka. Dokumenty historyczne zachowały opis dwóch odmian takich zwierząt. Mniejsze, delikatne łyse psiaki uznawano za wcielenia dawnych mędrców. Z tego powodu były traktowane z ogromnym szacunkiem. Przenoszono je z miejsca na miejsce na wygodnych poduszkach a niekiedy stosowano jako… ciepłe okłady na bolesne mięśnie. Niektórzy przodkowie dzisiejszych grzywaczy chińskich żyli jak pączki w maśle.
Nie dotyczyło to jednak wszystkich nagich psów zamieszkujących starożytne Chiny. Nieco większe osobniki (ważące około 10 kg) wykorzystywano w portach i na statkach do łapania gryzoni. O szacunku, a nawet czci, jakimi cieszyli się ich mniejsi kuzyni psiaki te mogły jedynie pomarzyć. Co więcej, te które pływały po wodach międzynarodowych i tak miały szczęście. W miastach i wioskach grzywacze tuczono a następnie podawano na obiad.
Dzisiejszy pies chiński grzywacz najpewniej jest przodkiem właśnie tych psów, które razem z kupcami pływały od portu do portu. Według niektórych kynologów jest on spokrewniony także z nagim psem meksykańskim i malutką chihuahuą.
Grzywacz chiński współcześnie
Grzywacze chińskie występują obecnie w dwóch wariantach o tej samej wielkości:
- bezwłosym
- długowłosym (powder puff)
Pod koniec XIX wieku grzywacze chińskie zaczęto hodować i wystawiać w Stanach Zjednoczonych. Rozkwit rasy przypada jednak na lata 60. XX wieku. Wówczas zaczęto rejestrować pierwsze hodowle w brytyjskim Kennel Clubie. W 1972 roku rasa została oficjalnie uznana przez FCI. Z początku wyłącznie w wariancie bezwłosym a od lat 80. także długowłosym.
Grzywacz chiński – hodowla w Polsce
W naszym kraju rasa obecna jest od 1986 roku. Pierwsze grzywacze zostały sprowadzone z duńskich hodowli przez sędziego kynologicznego Tomasza Spaltensteina. Mniej więcej w tym samym czasie ze Stanów Zjednoczonych przyjechały psy, które trafiły do hodowli Sasquehanna. Finalnie w Polsce funkcjonują niezależnie od siebie dwie linie ty psów – europejska i amerykańska. Obecnie jeżeli chodzi o rasę grzywacz chiński, hodowla nie jest szczególnie trudna do znalezienia.
Grzywacz chiński – opis rasy i wzorzec
W rasie funkcjonują dwa uznane przez sędziów kynologicznych typy budowy ciała. „Jelonek” jest psem smukłym i delikatnym, podczas gdy „konik” ma bardziej zwartą i krępą budowę ciała. Z tego powodu we wzorcu FCI nie znajdziemy konkretnej wagi. Psy powinny mierzyć 28-33 cm w kłębie a suki 23-30 cm.
Grzywacz chiński nagi
W odmianie nagiej grzywacze chińskie są niemal całkowicie bezwłose. Kępki sierści znajdują się wyłącznie na głowie, ogonie i dolnych częściach kończyn. Warto nadmienić, że im bardziej bujna grzywa, tym lepsze wyniki czekają psiaka na wystawie. W rasie dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia.
Grzywacz chiński długowłosy
Pies chiński grzywacz powder puff różni się od kuzyna wyłącznie obecnością sierści, na którą składa się delikatny podszerstek i otaczająca go woalka. Wzorzec budowy ciała dla obydwu wariantów jest ten sam. Wyjątek stanowią uszy, które u odmiany długowłosej mogą być wiszące.
Grzywacz chiński – charakter
Niezależnie od tego, jakie emocje budzi grzywacz chiński, charakter tego psa jest wprost idealny do towarzystwa. To wylewny, czuły i zawsze wesoły piesek, który bardzo szybko przywiązuje się do całej rodziny. Źle znosi samotność i odrzucenie. Człowiek jest dla niego centrum świata, dlatego zawsze trzyma się blisko swojego opiekuna. W stosunku do obcych jest uprzejmy, ale zdystansowany. Może być nieco nieufny, ale nigdy agresywny. Psy tej rasy są zrównoważone i spokojne.
W przeciwieństwie do wielu innych małych ras grzywacze chińskie nie są nadmiernie szczekliwe. To inteligentne psiaki, które szybko się uczą. Ich ułożenie nie powinno być problemem nawet dla niedoświadczonego opiekuna. Nie wolno jednak zaniedbać wczesnej socjalizacji, bez której psiak może w dorosłym życiu stać się lękliwy.
Grzywacz chiński – hodowla i cena
Ile kosztuje grzywacz chiński? Rozpiętość cenowa w hodowlach FCI jest bardzo duża. Pieski owłosione są znacznie tańsze od nagich. Długowłosego szczeniaka z metryką wystawioną przez ZKwP można kupić za kwotę 2-4 tysięcy złotych. Bezwłose grzywacze kosztują od 6 tysięcy w górę.
Hodowla grzywaczy chińskich – jak ją wybrać?
W przypadku rzadkich ras, takich jak grzywacz chiński hodowla nie jest wcale łatwa do znalezienia. W naszym kraju funkcjonuje jednak wielu doświadczonych hodowców, zrzeszonych w ZKWP. To na stronach związku najlepiej szukać miotów.
Dla kogo jest grzywacz chiński?
Grzywacz może okazać się wprost idealnym psem do towarzystwa dla rodziny z dziećmi. Jest przyjacielski i czuły, uwielbia zabawę i z reguły fantastycznie dogaduje się z najmłodszymi. Nie wymaga bardzo dużej ilości ruchu, jednak przy odpowiednich warunkach atmosferycznych dobrze znosi długie spacery.
Najlepiej dogaduje się z przedstawicielami swojej własnej rasy. Zazwyczaj nie ma jednak problemu z akceptacją innych psów mieszkających z nim pod jednym dachem. Toleruje również koty oraz małe zwierzęta.
Masz możliwość spełnienia podstawowych psich potrzeb i szukasz niewielkiego i przyjacielskiego pupila? Idealnym rozwiązaniem może okazać się właśnie pies grzywacz chiński. Opis rasy obfituje w pozytywne cechy. Warto pamiętać, że pomimo rozmiarów ten zwierzak nie jest maskotką. Potrzebuje socjalizacji i nauki zasad życia w domu. Ze względu na miłość do człowieka i dużą inteligencję nie będzie to jednak trudne do spełnienia.
Ile żyje grzywacz chiński? Jak go pielęgnować?
Jeżeli chodzi o psa rasy grzywacz chiński opis rasy jasno wskazuje na długowieczność. Pierwsza suczka, która trafiła do hodowli w naszym kraju przeżyła aż 18 lat. A statystycznie ile żyje grzywacz chiński? Co więcej, zdecydowana większość psiaków dożywa starości w bardzo dobrym zdrowiu. Częściej niż u innych ras mogą zdarzać się schorzenia oczu, takie jak:
- jaskra,
- zaćma,
- postępujący zanik siatkówki,
- zespól suchego oka.
Grzywacz chiński ma również skłonność do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego właśnie warto od pierwszych tygodni życia przyzwyczajać szczeniaka do zabiegów higienicznych jamy ustnej. Nie wolno również zapominać o regularnych wizytach weterynaryjnych. To od nich w dużej mierze zależy ile żyje grzywacz chiński.
Pies grzywacz chiński – opis pielęgnacji
Psy bezwłose wymagają od opiekuna szczególnej troski. Latem skórę trzeba smarować kremem z filtrem UV. Konieczne mogą okazać się kąpiele w szamponach pielęgnacyjnych i regularne nawilżanie, które zapobiegnie łuszczeniu się naskórka. Zimą piesek musi koniecznie nosić ciepłe ubranka.
Grzywacz chiński powder puff powinien być regularnie czesany. Jest włos okrywowy jest cienki i bardzo delikatny. Zaniedbanie zabiegów pielęgnacyjnych może szybko doprowadzić do zniszczenia jego struktury i pojawienia się kołtunów. Dobra hodowla grzywaczy chińskich jest miejscem, w którym zostaną ci udzielone potrzebne wskazówki w zakresie pielęgnacji.
Niezależnie od tego jak rzadki jest grzywacz chiński, charakter tej rasy jest zdecydowanie warto poznania! To sympatyczne i bardzo inteligentne zwierzaki, które szybko się uczą. Będą doskonałym wyborem zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla statecznych osób starszych.