Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę

Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę?

Nauka czystości, czyli co zrobić, aby pies nie sikał w domu 

W Twoim domu pojawił się nowy członek rodziny i zastanawiasz się, jak nauczyć szczeniaka sikać na matę, a następnie na dworze? W takim razie przygotowaliśmy dla Ciebie kilka istotnych wskazówek, które ułatwią Ci cały proces nauki i sprawią, że Twój pies pokocha wspólne spacery. 

Dlaczego pies załatwia się w domu? 

Zanim poznasz nasze propozycje, jak nauczyć psa załatwiać się na matę lub od razu na dworze, to zagłębimy się w przyczyny załatwiania się psów w domu. W przypadku szczeniąt takie zachowanie jest całkowicie normalne. Małe psy nie zdają sobie sprawy z tego, że załatwianie się w domu jest niepożądane przez opiekuna, dlatego proces nauki czystości u szczeniaka będzie przebiegał zupełnie inaczej, niż u dorosłego psa. 

Dorosły pies załatwia się w domu 

Dorosłe psy nie powinny załatwiać się w domu, ale niekiedy niestety dzieje się tak, że pupil zamiast zielonej trawy, wybiera wygodny, miękki dywan łazienkowy. Najczęstszą przyczyną załatwiania się dorosłego psa w domu jest zaniedbana nauka czystości w okresie szczenięcym. Być może nie została ona odpowiednio przeprowadzona i pies samodzielnie nauczył się, co jest dobre, a co złe. Oczywiście na załatwianie się psa w domu mają wpływ również inne czynniki, a w tym stres lub choroby układu moczowego. 

Zła wiadomość jest taka, że nauka załatwiania się na dworze w przypadku dorosłego psa jest o wiele trudniejsza, niż mogłoby się wydawać. Zanim jednak uznasz, że Twój pies po prostu sika w domu bez żadnego powodu, to skonsultuj się z behawiorystą i weterynarzem. Dopiero kiedy specjalista określi stan zdrowia Twojego psa, możesz bezpiecznie przystąpić do procesu nauki. Wtedy masz pewność, że Twój pies jest zdrowy, a jego problemy z załatwianiem się w domu nie wynikają z problemów zdrowotnych. 

Nauka sikania szczeniaka i dorosłego psa – złe praktyki 

Chcemy zacząć od podkreślenia, że proces nauki czystości u psa może być czasochłonny i wymaga od Ciebie wiele cierpliwości. Z pewnością wiesz, jak ważne jest podkreślanie pozytywnych zachowań i nagradzanie swojego pupila podczas właściwych postępowań, ale czy potrafisz określisz, które praktyki nigdy nie powinny mieć miejsca? Jest ich kilka. 

Reagowanie krzykiem i agresją 

Bardzo ważne jest to, jak reagujesz na swoje zwierzę w trakcie nauki. Staraj się unikać zdenerwowania i nie karaj swojego pupila za błędy. Krzyk czy wsadzanie nosa psa do jego moczu to absolutnie nie są metody, które przyniosą pożądane rezultaty. Wręcz przeciwnie, takie reakcje mogą tylko zaszkodzić relacji z czworonożnym przyjacielem, sprawiając, że zacznie on się bać. Jeśli chcesz efektywnie przeprowadzić naukę czystości, to bądź wyrozumiały i empatyczny. 

Brak zrozumienia w procesie nauki 

Kiedy Twój pies załatwia się poza wyznaczoną matą do nauki sikania, nie oznacza to, że robi to celowo. Nie chce on Cię zirytować. To po prostu znak, że jeszcze nie nauczył się, gdzie powinien załatwiać swoje potrzeby. W przypadku szczeniąt kontrola nad zwieraczami może nie być jeszcze w pełni rozwinięta, a pełna sprawność mięśni zwieraczy jest osiągana dopiero w okolicach 6 miesiąca życia. 

Niedopasowanie strategii do zwierzęcia 

Podczas procesu nauczania czystości bardzo ważne jest obserwowanie zachowań i potrzeb naszego pupila. Każdy pies jest unikalny – również pod względem fizjologicznym, dlatego nie możesz oczekiwać, że się Twój pupil będzie się zachowywał dokładnie tak samo jak inne psy. Tłumaczenie psu, że zrobił coś złego, również nie jest skuteczną metodą. Psy nie rozumieją ludzkich słów w taki sposób, w jaki my to robimy. Dlatego próby tłumaczenia mu, że zrobił coś nie tak, mogą jedynie wprowadzić zamieszanie.

Brak pozytywnych relacji 

Stres, agresja i złość to emocje, które nie powinny Tobą kierować. Nie dawaj się ponosić negatywnym odczuciom. Zamiast tego, skup się na budowaniu pozytywnej relacji ze swoim psem poprzez nagradzanie go za prawidłowe zachowania. Gdy złapiesz swojego pupila na gorącym uczynku, nie krzycz, nie karć, ale skoncentruj się na tym, by go skierować do właściwego miejsca. Nagradzaj go, gdy załatwi się na wyznaczonej macie. 

Czy mata treningowa dla psa to dobre rozwiązanie? 

Mata do załatwiania dla psa to jedno z najczęściej polecanych rozwiązań, które cieszy się dużym uznaniem. Cały proces jest dość prosty i przyjemny dla zwierzaka. Pamiętaj jednak, że nie u każdego psa mata dla szczeniaka będzie strzałem w 10. Jest wiele przypadków, kiedy to zwierzę przyzwyczaja się do załatwiania na matę i nie chce sikać na dworze lub szuka innych powierzchni podobnych do maty, na przykład miękkich dywanów. To, czy w Twoim przypadku mata będzie dobrym rozwiązaniem, zależy przede wszystkim od temperamentu Twojego psa – i jego chęci oczywiście również. 

Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę? 

Zanim przejdziesz do nauki sikania na matę, to daj swojemu psu czas, aby oswoił się on z nowym elementem domowej przestrzeni. Pozwól mu zobaczyć i powąchać wybrane przez Ciebie maty, dzięki czemu o wiele lepiej poradzi on sobie z lękiem lub niepokojem. 

Kiedy zaczynasz trening, trzymaj szczeniaka blisko siebie, abyś mógł przewidzieć, kiedy będzie chciał się załatwić. Istnieją określone momenty i zachowania, na które należy zwrócić uwagę. Szczenięta często potrzebują załatwienia się po przebudzeniu, jedzeniu, piciu i zabawie. Po każdej z tych czynności odczekaj około 10 minut, a następnie połóż szczeniaka na macie. Jeśli odchodzi, konsekwentnie przynoś go z powrotem. Kiedy tylko zauważysz, że szczeniak przestaje się bawić i zaczyna węszyć, połóż go na macie do załatwiania dla psa i wydaj komendę związaną z załatwianiem swoich potrzeb. 

Pamiętaj, że młode psy potrzebują załatwiać się dość często – zazwyczaj są to odstępy 2-3 godzinne, więc musisz być stale czujny i gotowy do reakcji. Wysiłek włożony w trening szybko się opłaci – po kilku dniach szczeniak powinien zacząć samodzielnie kierować się ku macie, kiedy tylko poczuje potrzebę załatwienia swoich potrzeb. 

Co zrobić, kiedy pies nadal załatwia się poza matą? 

 Kiedy Twój pies uparcie kontynuuje załatwianie się poza matą, podejdź do sprawy z cierpliwością i zrozumieniem. Przede wszystkim, zastanów się, dlaczego tak się dzieje. Czy możliwe, że Twój pies potrzebuje więcej czasu, aby przyzwyczaić się do maty? Czy może istnieje jakaś inna przyczyna?

Przeanalizuj, czy podczas nauki nie zostały popełnione podstawowe błędy, a w tym karanie psa za niepożądane zachowanie. Krzycząc na swoje zwierzę możesz je łatwo zdezorientować i zniechęcić do korzystania z maty. Pamiętaj, że nawet podniesienie głosu może wywołać stres u zwierzęcia.

Zmień podejście 

Skoro podstawowe metody nie działają, to pewnie Twój pies potrzebuje zupełnie innego podejścia. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które przyniosą Ci oczekiwane efekty. Skorzystaj z popularnego rozwiązania, jakim jest rozkładanie mat w miejscach, w których Twój pies najczęściej się załatwia, a następnie zabieraj maty, które już nie są używane przez Twojego pupila. 

Nagradzaj psa

Nie zapomnij również o nagradzaniu psa za każdym razem, gdy załatwi się w wyznaczonym miejscu. Nagrody stanowią pozytywną motywację i wzmacniają pożądane zachowania. Pamiętaj jednak, że nie musisz nagradzać psa za każdym razem, kiedy skorzysta z maty. W tym celu polecamy Ci szczególnie smaczki dla psa dostępne w naszym sklepie internetowym. 

Pamiętaj o zapachu 

Po każdym przypadku załatwienia się poza matą, pamiętaj o dokładnym sprzątaniu i usunięciu zapachu, który może zachęcać psa do powtórzenia tego zachowania. Wykorzystaj odstraszające zapachy, na przykład octu. 

Porozmawiaj z behawiorystą 

Twoje zwierzę nadal nie wie, do czego służy mata treningowa dla psa? I nie masz już pomysłów, co zrobić, żeby pies nie sikał w domu? Najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z behawiorystą, który naprowadzi Cię na właściwe działania i powie, dlaczego Twój pies zachowuje się w ten sposób. Być może ma on zbyt wiele bodźców.

Oduczanie psa od maty dla szczeniaka 

Przychodzi taki czas w życiu szczeniaka, że konieczne jest oduczenie go sikania na matę. Taki produkt sprawdzi się w początkowym etapie nauki załatwiania się w wyznaczonym miejscu, a później konieczne jest podjęcie się kolejnych kroków. Mata do sikania dla psa powinna odejść w zapomnienie, kiedy zaczniesz zabierać swojego pupila na regularne spacery. Na tym etapie matę dla szczeniaka zostawiaj tylko na noc, a w ciągu dnia staraj się ją chować. Decyzja o tym, kiedy mata zostanie przez Ciebie schowana to dość indywidualna sprawa – wiele zależy od tego, jak szybko Twój pies zacznie załatwiać się regularnie na dworze. 

Nauka szczeniaka sikania na dworze 

Nauka sikania na matę, tak samo jak na dworze to bardzo ważny krok w życiu każdego czworonoga i jego właściciela. Kiedy zaczynasz uczyć swojego pupila czystości w domu, to pewnie wiesz, że czeka Cię wiele etapów – na szczęście sikanie na dworze jest już ostatnim. Pamiętaj, że mata do załatwiania dla psa, którą używasz, służy tylko do ochrony podłogi przed psim moczem. Nie ucz swojego psa sikania na matę zamiast na zewnątrz. Mata to tylko narzędzie w procesie nauki. Kiedy Twój szczeniak już oswoi się z matą, to czas na naukę załatwiania się na dworze. 

Częste spacery 

Podstawą podczas edukacji czystości każdego psa są częste spacery. Wychodź z szczeniakiem na zewnątrz co 2-3 godziny, a zwłaszcza po jedzeniu, piciu, zabawie i drzemce. Wybierz stałe miejsce na zewnątrz, gdzie pies będzie załatwiał swoje potrzeby. Bądź cierpliwy i czekaj, aż szczeniak załatwi się na dworze. Nie poganiaj go ani nie karć. Wróć do domu dopiero wtedy, kiedy Twoje zwierzę załatwi swoje potrzeby. 

Zapobiegaj 

Twojego psa będzie jeszcze przez długi czas kusić załatwianie się w domu, dlatego Twoim zadaniem jest zapobiegać niesprzyjającym sytuacjom. Na początku ogranicz psu dostęp do domu lub wybranych pokoi – szczególnie wtedy, gdy nie możesz go pilnować. Użyj mat treningowych do nauki sikania w wyznaczonym miejscu, a dodatkowo dokładnie wyczyść miejsca, gdzie pies załatwił się w domu, aby usunąć zapach.

Zwracaj uwagę na sygnały 

Każdy pupil potrafi pokazać swojemu właścicielowi, że potrzebuje wyjść na dwór, aby załatwić swoją potrzebę. Takie sygnały to najczęściej kręcenie się, wąchanie ziemi czy skomlenie. Obserwując zachowania swojego pupila, od razu będziesz wiedzieć, że potrzebuje on załatwić swoją potrzebę. Bądź gotowy, aby szybko wyjść na dwór. 

Ile trwa nauka szczeniaka sikania na dworze? 

Czas nauki sikania na matę, jak i na dworze, może się różnić w zależności od szczeniaka. Niektóre psy nauczą się załatwiania w odpowiednim miejscu w ciągu kilka tygodni, podczas gdy inne mogą potrzebować kilku miesięcy.

Nauka sikania na matę zazwyczaj zajmuje kilka tygodni i jest procesem wymagającym od Ciebie dużej cierpliwości, a także bycia konsekwentnym. W całym procesie liczy się nagradzanie szczeniaka za każdym razem, gdy załatwi się na matę. Pamiętaj również, aby regularnie czyścić matę. 

Jak oduczyć psa sikania w domu? O tym warto wiedzieć 

Wiemy, jak trudno jest nauczyć zwierzę posłuszeństwa, a także czystości. Jest to jednak proces, który czeka każdego właściciela i nie da się go ominąć. Prawda jest taka, że im młodszy szczeniak, tym dłużej może trwać nauka czystości. To jednak nie wszystko, co powinieneś wiedzieć jeszcze przed kupnem lub adopcją. Małe rasy psów mają mniejsze pęcherze i mogą potrzebować częstszych spacerów, dlatego miej to na uwadze. Konieczne będzie spędzanie całych dni, a niekiedy również nocy ze swoim psem. Ważne jest, aby obserwować szczeniaka i zwracać uwagę na sygnały, które informują o potrzebie wyjścia na dwór. Zadbaj również o to, aby zapewnić psu dużo ruchu i zabawy. W ten sposób zmniejszysz stres i potrzebę sikania w domu. 

Podobne wpisy