Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy? Mini poradnik
Chodzenie na luźnej smyczy to umiejętność, która zapewnia komfort w trakcie spacerów zarówno psu, jak i właścicielowi. Trening warto rozpocząć już od momentu, gdy pupil pojawi się w Twoim domu – szczenięta dużo szybciej niż starsze psiaki uczą się nowych rzeczy. Jak jednak nauczyć psa chodzenia na smyczy? Czy szkolenie jest skomplikowane, a może czasochłonne? Sprawdź nasz mini poradnik i przekonaj się, jakie to łatwe!
Spis treści
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Najważniejsze zasady
Przygotowując się do treningu czworonożnego kompana, należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Szelki, obroże czy smycze dla psów powinny być dostosowane przede wszystkim do wielkości i budowy pupila. Rasy o drobnej budowie lub krótkim pysku lepiej będą odnajdować się w szelkach, podczas gdy nad większym czworonogiem łatwiej zapanujesz przy użyciu obroży. Grubość i długość smyczy również powinny być dostosowane do rozmiarów psa. Ważne jest, by Twój pupil mógł swobodnie oddalić się od Ciebie i obwąchać interesujące go lokacje bez napinania smyczy. Optymalne długości to od 2 do 5 metrów, w zależności od rasy.
Jak skutecznie nauczyć psa chodzić na smyczy? Przede wszystkim zadbaj o konsekwencję. Drobne odstępstwa znacznie wydłużą trening i wykształcą u Twojego pupila przekonanie, że wystarczy pociągnąć właściciela za sobą, by osiągnąć upragniony cel. Warto uzbroić się w cierpliwość – pierwsze dni nauki mogą nie być łatwe, ale efekt jest wart tego wysiłku.
Jak nauczyć szczeniaka chodzenia na smyczy?
Dla szczeniaka wszystko wokół niego jest nowe, a każda zmiana może zostać powitana zarówno z ekscytacją, jak i lękiem. W przypadku młodych psów najlepiej sprawdza się więc metoda małych kroczków. Trening warto rozpocząć od oswojenia szczeniaka z noszeniem obroży czy szelek. Założenie ich na kilka minut dziennie pomoże osiągnąć ten efekt. Pamiętaj, by każdorazowo chwalić psiaka, a także uraczyć go drobnym przysmakiem.
Gdy szczeniak przyzwyczai się już do obroży czy szelek, możecie spróbować spaceru na smyczy. W tym celu warto wybrać się w miejsce spokojne, pozbawione dużej ilości bodźców i obecności innych psich kompanów. W takich warunkach możecie wspólnie pracować nad tym, by smycz pozostawała luźna. Jeśli szczeniak zacznie wyrywać do przodu, należy się zatrzymać i poczekać, aż jego ekscytacja minie. Gdy smycz na powrót stanie się luźna, warto pochwalić psiaka i uraczyć go smakołykiem. Stopniowo możecie zwiększać pokonywany dystans, a po czasie spróbować udać się w nieco bardziej ruchliwe miejsca.
Jak nauczyć dorosłego psa chodzenia na smyczy?
Dorosłe psy również można nauczyć luźnego chodzenia na smyczy. Sam trening może jednak potrwać nieco dłużej, a pupil może chcieć wielokrotnie testować Twoją konsekwentność. Zwłaszcza w tej sytuacji warto starać się utrwalać pozytywne zachowania poprzez regularne nagradzanie. Aby psiak nie wyrywał i nie szarpał, trzeba go zachęcić do pozostania w pobliżu właściciela – czy to poprzez smakołyki, czy słowne pochwały. W sytuacji, gdy pupil zacznie się oddalać, również należy się zatrzymać. Możesz go przywołać lub pozwolić, by sam do Ciebie podszedł. Gdy smycz stanie się z powrotem luźna, należy nagrodzić psiaka.
Poszukujesz dobrego i wytrzymałego wyposażenia dla swojego pupila? W naszym sklepie internetowym znajdziesz smycze, szelki oraz obroże najwyższej jakości od topowych producentów. Sprawdź teraz!